Adım Adım İğne Oyası Yapımı

Adım Adım İğne Oyası Yapımı

Bir zamanlar gelinlerin çeyiz sandığını süsleye ve evin her köşesine serilen bir sürü iğne oyası yada tığ işleri olurdu bugünlerde yine var ama eskilerde olduğu kadar değil kanepelerin kenarına konulacak kadar değil en azından. Çeyiz sandıklarında ilk akla gelen el yapımı lifler patikler çoraplar nevrisimler yatak takımları hepsini el işleri ile yaparlardı. Tığ ile ya da iğne oyası ile yapılır çeyiz sandıklarında saklanırdı.  Belki iğne oyasına yeni yeni başlayanlar  ya da nasıl yapıldığını merak edenler için kolay bir modelin nasıl yapıldığını adım adım anlatalım.

igne-oyasi-cicekli-model

Öncelikle kolay bir model olmasını gerektiği için eşarpların kenar kısımlarına yapılan dağ şeklindeki süsün yapılışını anlatacağım bunu için öncelikle kenarları boş olan bir eşarap alın ve resim deki gibi zürafaları yapmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi altı tane zürafa yaptıktan sonra geriye doğru beşinci zürafaya gelip orada bir ilmek atıyoruz böylelikle bir köprü elde ediyoruz. Ama bu köprüyü ne çok sıkı yapacaksınız ne de çok bol bırakacaksınız bunu sık sık yaparak eliniz alışabilir.

igne-oyasi-yazma-kenari

Şimdi yine bu köprü üzerine zürafalar yapıyoruz üçgen şeklinde dağ olacak tarzda zürafaları yapıyoruz. Bunun için dört tane zürafa yapmamız gerekiyor. Ve yine bu zürafaların üzerine bir köprü yapıyoruz. Köprüyü nasıl yapacağımızı biliyoruz değil mi ?

Ters yönde ilk baştaki zürafa ile bağlayarak yapıyoruz. İlk başta beşinci sıradaki zürafaya ilmek atık şimdi ise dördüncü sıradaki zürafaya ilmek atarak ilerliyoruz böylelikle azala azala ilerlediğimiz için üçgen şeklinde bir dağ elde edeceğiz.

igne-oyasi-zurafa

Şimdi üç tane zürafa yapacağız sonra yine bir köprü ile ilk zürafaya bağlıyoruz. Sonra bu adımların aynısı fakat bir eksiği şeklinde iki zürafa yaparak ilerleyeceğiz. Sonra yine ters yönden bir köprü yapacağız sonra en son adıma geldiğimiz için burada son olan bir zürafayı yapacağız. Ve işte beklenen o an dağımız olmuş bulunmaktadır.

Ama burada unutulmaması gereken şeyler bir köprünün ne çok bol ne de çok sıkı olması gerekiyor bir de yaptığımız zürafaların boşluk kısımları eş olmalılar.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git