Altıgen Hırka Yapılışı

Sıcacık el yapımı örgü hırkaların,kazakların yerini yıllardır değişen moda trendleri dolduramadı ve dolduracağa da hiç benzemiyor. Özellikle son moda olan altıgen hırka yapılışı, hırka modelleri ile çocuklarımızın,torunlarımızın yüzünü güldürmeye devam ediyoruz.

altigen-hirka-yapimi

Yüzyıllardır süren örgü sanatı  büyük büyük annelerden bayan torunlarına kalan en büyük miras arasında yer alıyor.Model model,renk renk ,bizi soğuktan koruyan el emeği göz nuru bu örgüler hepimizin vazgeçilmezi arasındadır.Yeni ve yapımı kolay modellerin çıkmasıyla elimize şişi eskisinden daha zevkli ve istekli alır olduk.Kimimiz evlenecek evladımıza çeyiz için kimimiz ise yeni doğmuş veya doğacak torunlarımız için bu eğlenceli sanatı uyguluyoruz.Örgü örerken neler düşünmüyoruz ki..Hem  eldivenler,bereler örüyoruz hemde kafamızı boşaltarak kendimize terapi uyguluyoruz.Altıgen hırka son zamanlarda kolay ve basit olması nedeniyle bayanların en çok tercih ettiği örgü modelleri arasında yer alıyor.

altigen-hirka-yapilisi

İki ayrı altıgen örüp birleştirilen bu model adeta soğuktan şipşak kurtarıcı niteliğinde.Halkla oluşturmak için 6 zincir çekiyoruz. 3 tane ikili trabzan sonra zincir ve tekrar 3 tane ikili trabzan yapılır.Zincir çekilir ve üst sıraya çıkılır.Sıranın sonuna kadar  trabzanların üstüne ikilli trabzan çekilir.Bu şekilde 20 sıra altıgen örülür.Diğer tarafta aynı şekilde örülerek arka ortası,kollar örülür ve altıgen hırkamız tamamlanmış olur.Boyunu ve kol boyunu uzatmak için uçlardan örmeniz yeterlidir.Farklı renkli iplerle de yapabileceğiniz gibi yaka veya kapşonlu olarakta yapabilirsiniz.

altigen-hirka

Bu yapımı çok kolay olan altıgen hırka modeli sayesinde hem yeni modaya uymuş olacak hem de bu soğuk kış günlerinde sizler ve sevdikleriniz sıcacık bir kış geçireceksiniz.

altigen-hirka-modeli


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git