Altıgen Örgü Bebek Battaniyesi Nasıl Yapılır?

Çok şık bir altıgen örgü bebek battaniyesi modeli ile kış aylarında sıcak bir ortam oluşturabilirsiniz. Kış aylarında kadınların hoşlandığı ve güzel vakitler geçireceği çok kolay örgü modelleri mevcuttur.

Çok çeşitli modeller içinden örgü bebek battaniyesi örmek daha zevkli ve rengârenk olmasıyla göze hitap etmektedir. Bebek battaniyelerinde en tutulan model altıgen örgü bebek battaniye motifi olanlarıdır. Sizlere altıgen örgü bebek battaniyesi yapılışı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

altigen-orgu-modelleme

Gerekli Malzemeler

  • Bir adet tığ
  • Makas
  • İstediğiniz renkte pamuklu örgü ipi

altigen-orgu-ile-el-isi

Altıgen Örgü Bebek Battaniyesi Yapılışı

  • Elinizdeki renklerden birini seçip ilk halkamızı yapmak için işleme başlayabiliriz. Öncelikle 4 veya 5 adet çekip halkayı oluşturun. Daha sonra üç zincir çekerek yanına bir tırabzan yapalım tekrar iki zincir çekip ikinci tırabzanı yapalım. Bu şekilde iki zincirle on bir adet tırabzan yaparak ilk sırayı bitirin ve ipinize düğüm atıp kesin.

altigen-orgu-ile-bebek-battaniyesi-orme

  • Üst sıraya geçmek için farklı bir renk seçin ama renk uyumuna dikkat edin. İpinizi bir deliğe sabitledikten sonra ilk halkada yaptığınızdan farklı olarak üç zinciri çekip aynı deliğe iki kez tırabzan yapın. Bu şekilde ikinci halkayı bitirince yine düğüm atıp ipi kesin.

 

altigen-orgu-ile-bebek-battaniyesi

  • Üçüncü sıra için de farklı bir renk seçerek işleme devam edin. Aynı mantıkla bu sırada da üç zincir çekip aynı deliğe üç tırabzan yaparak halkanızı tamamlayıp yuvarlak şekli çıkartın.altigen-orgu-ile-bebek-elbisesi-orme

 

  • Altıgen şekli vermek için beyazla her deliğe üç zincirle sık iğne tekniğini kullanıp halkayı dolanın. Şekli oluşturmak için altı adet sutaşı denen tekniği uygulamamız gerekli. Bunun için aynı deliğe üç tırabzan yapıp bir zincir çekerek aynı deliğe üç tırabzan daha yaparak altı tırabzanı tamamlayalım. Bu şekilde aynı delikte altı tırabzan olup ortadan ikiye bir zincirle ayrılmış olacak. Diğer beş sutaşını bu şeklide yapın aralarındaki kısmı tırabzan yaparak geçin. Bu şekilde beyazla iki veya üç tur yapabilirsiniz.

altigen-orgu-ile-battaniye-or

 

  • Bu şekilde tek bir altıgen halkamızı tamamladık. Bundan sonraki halkaların iç kısmını dilediğiniz şekilde renkleri karıştırabilirsiniz. Battaniye büyüklüğüne göre tüm halkaları bitirince tersten iğneyle veya tığ ile birleştirin.

altıgen-orgu-nasil-orulur


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git