Asimetrik Örgü Boyunluk ve Yapılışı

Örgü boyunluklar kışın soğuk havalarda hem şık olmak isteyen hem de soğuktan korunmak isteyen kadınların vazgeçilmez parçasıdır. Atkı ya da şala göre hem kullanım rahatlığı hem de sıcak tutma açısından bunlardan daha etkili olduğu için son günlerde oldukça revaçta. Bu örgü boyunlukların kullanımının artmasıyla bu giysi aksesuarının değişik modellerini ve renklerini edinmeye başlayan kadınlar kendilerine satın alabildikleri gibi yapılışı oldukça kolay olan örgü boyunlukları örüp sevdiklerini de mutlu etmekte.

Çeşitli modellerden sadece biri olan asimetrik örgü boyunluk ise son zamanların gözdesidir. Misinalı şişle örülebilen ve farklı renkler kullanılan asimetrik örgü boyunluğun diğer boyunluklardan farkı kenar kısımlarının asimetrik olarak yapılması. Şimdi, Örgü Boyunluk ve Yapılışı ile ilgili detaylara gelelim.

orgu-boyunluk-yapimi

100 ilmekten başlanan iki ters iki düz olarak ve 22 cm örülen parçanın bitirişinin çok sıkı olmaması önemli. Asimetrik parçanın ilk parçaya takılması, örgünün bitirişi ne kadar gevşekse o kadar rahat oluyor. Asimetrik parçalarının örgü şekilleri de değişmekte.

Anlatılacak olan asimetrik parça ise tığ ile örülür. Tercihen 4,5 numara tığ ile örülen ve 6 zincir bağlanarak oluşturulan küçük bir halkanın içine yine 2 tane zincir çekilir ve 6 tane dolgu yapılır. Bunlar yapıldan sonra bir zincir daha çekip tekrar 6 dolgu yapılır. Bu asimetrik örgünün bir parçası olmakla beraber örgünün tamamını oluşturacaktır.

orgu-boyunluk-nasil-yapilir

Birinci parçaya bağlanacak olan ikinci parça ise 6 zincir çekildikten sonra ilk parçayı ikinci parçaya bağlayan düğüme bir v çekilir. Bu da ikinci parçanın halkasını oluşturacak. Zincir çekmeye devam etmeden önce aynı şekilde aynı yerden bir v daha yapılır ve 2 zincir atılır. İlk parçanın köşe noktalarına 3 v ve her v arasına 2 zincir yapıldıktan sonra en son noktadan 4 zincirle iki basamaklı olarak çıkılır ve bu işlem 6 kere tekrarlanır. Oluşan ikinci parça da v aracılığıyla ilk parçaya bağlanır. Üçüncü v için iki basamaklı 4 zincir 6 kere tekrarlanır ve bu parçalar birbirine bağlanır. Bir sonraki parçalar için iki parçaya 5 tane v yapılır ve aynı işlem tekrarlanır. Kişinin zevkine göre değişen asimetrik parçanın uzunluğu istenilen boyuta ulaştığı zaman 22 cm uzunluğunda ve 100 ilmek genişliğinde dikdörtgen parçaya iğne ile dikkatlice dikilir.

orgu-boyunluk-modelleri

Son olarak asimetrik parçası ve asıl parçası birbirine dikilen boyunluğun uçları boyna göre istenilen darlıkta veya genişlikte dikilir. Kullanıma hazır olan asimetrik örgü boyunluk tercihe göre kişisel olarak kullanılabilir ya da soğuk günlerde sevdiklerinizin boynunu sıcak tutması için hediye edilebilir.

Özet olarak, pratik kullanımı ve sıcak tutması ile şal ve atkıları yerinden eden örgü boyunluklar, aynı zamanda görsel olarak da tatmin ediyor. Boyna göre ölçülen ana parçanın istenilen asimetrik parçaya dikilmesi ile ortaya çıkan asimetrik boyunluklar da örgü boyunlukların vazgeçilmez bir çeşididir. Örgü Boyunluk Yapılışı ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git