Ayçiçeği Örgü Modeli Yapılışı

Örgü örmek günümüzde genellikle ev hanımları tarafından tercih edilen bir hobidir. Bu hobi ile uğraşan çok fazla insan var ve hatta bazıları bunu bir işe çevirip gelir bile elde ediyorlar. Örgü tarihte de çok eski zamanlara uzanan bir zanaat. Hem bu kadar köklü bir zanaat olması hem de bu kadar çok uğraşanının olması günümüzde de pek çok örgü modeli olmasını sağlamış (bazı modeller geçmişten günümüze korunarak gelirken bazı modeller günümüz örgücüleri tarafından üretilmektedir). Bu yazıda çok sayıda kullanım alanı olan ve çok hoş görünümlü bir modelden bahsedeceğim. Bu modelin adı ayçiçeği örgü modeli ve ismi gibi bir ayçiçeğinin görüntüsüne sahiptir. Şimdi ayçiçeği örgü modeli yapılışı konusunda detayara geçelim.

 

   Ayçiçeği Örgü Modeli Yapılışı

İşleme zincir çekerek başlayınız.

Sonrasında bu zincir içine on iki adet tırabzan örün. 2. Sıra için ise 24 tırabzan örün. Bunun ardından ayçiçeğinin yapraklarını temsil etmesi için sarı renkli ipinize geçmeniz gerekiyor. Bu bölgeye sekiz adet zincir çekiniz. Bunların üzerine altı adet tırabzan örün ve sonunda dibine doğru batınız. Bu şekilde yirmi dört adet yaprak oluşacaktır. Bunun ardından motifi ters çeviriniz ve iki adet zincir çekiniz. Bunların üzerine üç adet tırabzan örün. Bu şekilde sıra sonuna kadar on iki tane delik oluşacaktır. Şunu da not edeyim; köşeye gelen bölgelerde alttan sırasıyla 3 tırabzan – 2 zincir – 3 tırabzan örün. Bu işlem köşenizin oluşmasını ve belirginleşmesini sağlayacaktır. Birinci, ikinci ve üçüncü sıralar ardışık şekilde örüldüğünde motifiniz tamamlanacaktır. Ayrıca verilen sayılar ile ayçiçeğinin yaprak sayısını değiştirmek için veya şeklini değiştirmek için yaratıcılığınıza güvenerek oynayabilirsiniz. (örneğin yaprak sayısını artırıp azaltabilirsiniz)

Ayçiçeği Örgü Modeli Nerelerde Kullanılır?

   Ayçiçeği örgü modeli süs olarak kullanılmaya yatkın bir modeldir. Yani diğer bir kumaşın( mesela, bez, masa örtüsü ya da bir elbise) üzerine bu motifi tutturarak onları süsleyebilirsiniz. Tabii isterseniz bu modeli tek başına bir süs (örneğin duvar süsü), bez ve hatta altlık olarak bile kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak ayçiçeği örgü modeli yapılışı zor olmayan ve hoş görünüşlü bir modeldir. Dekoratif olması sayesinde bu motifi pek çok farklı şekilde kullanabilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Ayçiçeği Örgü Modeli Yapılışı Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. örgü işleri dedi ki:

    Çok teşekkürler esra hanım bilgilendirdiğiniz için.

Sayfa başına git