Badem Örgü Yelek Modeli Yapılışı

İnsanlar tarih boyunca doğayı taklit etmiş, ürettikleri şeylere hayvan ve bitki şekilleri vermişlerdir. Özellikle bitkiler, insanlara verdikleri huzur ve rahatlık sebebiyle, insanlar tarafından giysileri gibi sık kullandıkları eşyalarda sıklıkla kullanılmışlardır. Çiçekli kıyafetler, yapraklı battaniyeler, badem örgü gibi değişik meyvelerden yelekler, ceketler en sık karşılaştığımız eşyalardır.

badem-desenli-yelek

Bu resimlerin bazıları üzerindeki eşyalara entegre haldeyken, bazıları da kabartma şeklinde ve dokunma hissine hitap edecek şekilde üretilmiştir. Bu yazımızda, yukarda bahsettiğimiz şekillerden badem örgü yelek yapımı hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağım.

badem-desenli-pembe-yelek

Badem örgü yelek modeli yapılışı için kullanılan tarifler genelde bebekler ve küçük çocuklar için yapılmakta olup, yetişkin bireyler için yapılmak istendiğinde 3 -4 kat büyük rakamlarla aynı tarifi uygulamak geçerli bir yol olacaktır. Yelek ve ceket gibi örgüler parçalar halinde örülüp daha sonra birleştirilir. Yelekler için arka tek parça ve ön 2 eşit parça olarak tamamlanır ve birbirlerine monte edilir. Ceketlerde bunlara kollar da eklenir. Bu açıklamalardan sonra badem örgü yelek modeli yapılışı ile ilgili detaylara kısaca göz atalım:

*Bebek ve çocuklar için 35-40, yetişkin bireyler için arka kısmı 130-140 ilmek olarak başlamak uygun olacaktır.

*Arka kısmı düz bir şekilde örülüp tamamlanır ve ön kısımlara geçilir.

*Her bir ilmek 3 ters 1 düz olmak üzere 9 ilmek olacak şekilde tamamlanır.

*Bebekler için 7-8, yetişkinler için 20-25 sıra örülür ve 9 ilmeğin yanından 1 ilmek kesilmesi suretiyle 1 ilmeğe dönüştürülür.

*Düz ilmekler düz, ters ilmekler ters olacak şekilde devam edilir.

*Beden boyu ölçülerek kol kısmı ayarlanır.

*Bebekler için 25-30 ilmek, yetişkinler için 75-80 ilmek artış yapılarak 1 düz 3 ters 7 ilmek hazırlanır.

*7 ilmeğin yan taraflarından 1’er ilmek kesilerek tek bir ilmeğe çevrilir.

*İlmek sayısı 2 artar ve 4’er sıra düz örülür.

*Kalan ilmekler lastik örülmek suretiyle tamamlanır.

badem-desenli-kahve-yelek

Hazırlanan yelekler, eldiven, atkı, bere, patik gibi eklerle birlikte insanları sıcak tutmada kullanılır. Yeleğin hazırlandığı kişinin yaşı düştükçe, aksesuarlar da artabilir ve çeşitlenebilir. Örneğin ponponlar, düğmeler gibi farklı materyaller yeleklere farklı şirinlikler katacak ve çocuklarınıza severek giydirmek isteyeceksiniz. Badem örgü yelek modelleri resim galerimiz inceleyebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git