Bağlamalı Baklava ve Tırtıl Örgü Yelek Yapılışı

BAĞLAMALI BAKLAVA ÖRGÜ

Örgüyü sağa kaydırma veya sola kaydırma yöntemi kullanılarak baklava desenli çok güzel kazaklar yapabilirsiniz.

sievHcRmASNKXYVQSVPm

NASIL YAPARIZ?

İlmeklerimiz sağda ve solda haraşo olarak yapılmalı. Dilerseniz haraşo yerine ters örgü de yapabilirsiniz. Sağ şişle haraşo olarak örgüye başlayabilirsiniz. İkişerli sağa ve sola kaydırma yaparak baklava deseni elde edebilirsiniz. Baklavanın orta kısmına alınacak ilmekler teker teker de alınabilir, çifter çifter de alınabilir.

P0TvZSWsxNGi1ftDchVS

Çifter çifter aldığınızda baklavanız daha büyük görünecektir. Buradaki tercih tamamen sizin zevkinize bağlı. Şimdilik normal, yani tek ilmeği ortaya alarak baklava desenimizi oluşturalım. Haraşo ilmeklerini ördükten sonra tekli haraşoyu ortaya alacağız. Bunun için sol şiş yardımı ile arka taraftan düz ilmek yaparak sağ şiş yardımı ile bunu düz olarak alıyoruz.

yelek-orme-ornekleri

Şimdi sol taraftaki iki düz ilmeği yine sol tarafa kaydıracağız. Sağ şiş yardımı ile haroşayı sol şişe alıyoruz ve sağ şişi çıkararak baklavayı haroşanın ortasına alıyoruz. Ortada oluşan iki haraşo ilmiği kendimize doğru çevirerek baklavayı genişletmeye devam ediyoruz. Arka yüzdeki ilmeklerin hepsini ters olarak örüyoruz ve iki düz ilmek sağ ve iki düz ilmek sola olmak üzere örgümüze devam ediyoruz. Bunu baklavanın kollarının sağa ve sola açılacağı noktaya gelene kadar devam ettiriyoruz. İki düz ilmekle tek haraşoyu ortaya alıyoruz. Düz ilmekleri kendimize olan yönden çevirerek tekrar sol şişe takıyoruz ve iki düz ilmek olarak örmeye devam ediyoruz.

orguden-yelek-ornekleri

Sol taraftaki ilmekleri sol tarafa, sağ taraftaki ilmekleri ise sağ tarafa büküyoruz. Baklavanın ortasına alacağımız dördüncü haraşoyu da bu şekilde yapmış oluyoruz. Böylece baklavamız genişlemeye devam ediyor.Önce oluşturduğumuz “v” şekli üzerinden baklava büyüklüğüne tekli ya da çiftli ilmeklerle kendiniz karar verebilirsiniz.Örgünün arka yüzleri haraşoolarak devam edecek.

WD74LHuAlb4AnzbC01RG

Artık baklavanın tepesini oluşturmak için kapatmaya başlayabiliriz. Bunun için sağdan ve soldan ikişerli ilmekler atıyoruz ve ortadaki haraşoları toplamaya başlamış oluyoruz. Haraşolar kendi eski yerlerine gelmeye başlamış oluyor. Baklavamız da kapanmaya başlamış oluyor dolayısıyla. Bu şekilde örgünün sonuna kadar gelmiş olacaksınız.

Mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle…

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git