Baklava Desenli Bebek Yeleği Yapılışı

 

Bebekleri hangimiz sevmeyiz ki? Özellikle konu bebekler olunca, giyecekleri kıyafetler de bebek gibi tatlı olmalı. Eski nesilden günümüze kadar uzanmış baklava dilimli örgü modellerine modern esintiler katarak renkli renkli yelekler öreceğiz.

Bebekler için baklava dilimli yelekler örmenin baklava desenli bebek yeleği pek çok farklı yolu olsa da, temelde yapılan işlem birbirine benzerdir. Bu yazımızda sizlere baklava desenli bebek yeleği yapılışı için en kolay ve pratik şekilde nasıl öreceğinizi anlatacağız.

bebekler-icin-yelek-cesitleri

Model Seçimi

 

Annelerimizden öğrendiğimiz bir yöntem izliyoruz. Boyundan başlamalı bebek yeleği modelinin yapılışını sizlerle adım adım paylaşacağız.

Yakadan Başlıyoruz

5 numaralı şişimizle altmış ilmek atıyoruz, ilmeği atıktan sonra haraşoları ön sıra düz ve arka sıra düz olarak örgüye devam ediyoruz, 2 sıra ön ve 2 sıra arka düz olarak ördükten sonra 2 sıra haraşo elde ediyoruz. Bu sıradan sonra ilmeği açıyoruz, ilmekleri bebek yeleği çift sıra açmaya dikkat etmemiz gerekiyor, giriş çıkışlarımızın ters olmaması için bu önemli bir husus.

60 ilmekli yeleğimizde hesabımız şu şekilde oldu: 4 ilmek kenar, 7 ilmek ön, 2 ilmek ara, 6 ilmek kollar, 2 ilmek ara, 18 ilmek arka ve tekrardan bu sıralamayı tekrar edeceğiz.

baklava-desenli-bebek-yelegi

Kolları Ayırmak

Daha sonra kolları ayırıyoruz, kolları ayırdıktan sonra arkayı öreceğiz. Arkayı 40 ilmekle örüyoruz. Burada tek elle örmeyi tercih edebiliriz. Bu 40 ilmekten sonra yeleğimiz şekillenmeye başlayacak. Baklava dilim modelimizi 40 ilmek tamamlandıktan sonra geçeceğiz.

Baklava Deseni

9 ilmek ve bir ilmek üzerine baklava modelimizi kuruyoruz, kol altına kadar baklava desenleriyle modeli tamamlayacağız. Baklava dilimlerinin boyutlarını yelek yapılışı değiştirip içerisine çiçekler şekilleri yapabilir, ya da dilerseniz hazır baklava içlerine hazır çiçeklerden de dikebilirsiniz.

desenli-yelek-yapimi

Kolları tamamlamak

Yardımcı şişlerimizi elimize alıyoruz. Bitirdiğimiz yerden şişlerimizi takıyoruz. Bunu 2 adet şişle yapmamız bizim için daha pratik olacaktır. İki tarafa da birer şişi geçirerek, kolu kendi şişimize aktarıyoruz.  Bu yöntem kişiden kişiye değişmekte olup, şayet size daha kolay geliyorsa siz farklı yöntemleri de tercih edebilirsiniz. 3 sıra haraşo ördükten sonra kolumuzu tamamlamış oluyoruz. Baklava desenli bebek yeleği yapılışı konusu ile ilgili resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git