Baklava Desenli Bebek Yeleği Yapılışı

Baklava desenli bebek yeleği en çok tercih edilen bebek yeleği modelleri arasındadır. Hem kız, hem de erkek bebekler için ideal bir model olması da bir diğer avantajıdır.

eyaz-bakalva-desenli-bebek-yelegi

Ayrıca kız bebekler için, baklava desenlerinin içine renkli minik boncuklar dikebilir, boncuklarla aynı renkte kurdele ile de yaka kısmında bulunan delik kısımlarına kurdeleleri geçirebilirsiniz. Çok şirin bir yelek olacağından hiç şüpheniz olmasın. Bebek yeleklerinde genellikle, yakadan başlamalı modeller tercih edilmektedir. Tek parça halinde yakadan başlayarak, yeleği bitirebilirsiniz. Ancak isteğinize göre, 2 ön ve 1 arka da örerek yapabilirsiniz.

oyali-bakalva-desenli-bebek-yelegi

 Bebek yeleği, yaz, kış her mevsimde bebeklerin giyeceği en önemli giysilerden birisidir. Zıbınlarının üstüne, pijamalarının üstüne giyilen, olmazsa olmaz giyeceklerden birisidir. Siz de eğer bebeğinize baklava desenli bir bebek yeleği örmek istiyorsanız, aşağıda yapılışını anlatacağımız yelek modelini yapabilirsiniz. Yapılışı son derece kolaydır ve yakadan başlamalıdır. Yakadan başlamalı yeleklerin bir diğer avantajı da dikişsiz olmasıdır. Bebeğinizin hassas teninİ, dikişlerin kalınlığı rahatsız etmeyecektir.

kirmizi-bakalva-desenli-bebek-yelegi

Şimdi gelelim baklava desenli bebek yeleği yapılışı tarifine; Şişinize 81 ilmek atın ve 5-6 sıra ipinizin kalınlığına göre yaka oluşturacak kadar örün. Bir sıra düz örün ardından, ters sırayı düz alın, düz sırayı ters alın. 1 parmak kalınlığında ördükten sonra, 17’şer ilmek iki ön için, 8’er ilmek kollar için, 28 ilmek de arka için ayırın. Daha sonra 4 sıra haraşo örerek, bir ilmek artırın, bir ilmek eksiltin. Bu artırıp eksiltme işlemi boyun kısmında deliklerin oluşmasını sağlar. Arkaya ayırdığımız 28 ilmeyi düz örün ve düz kısmından 1 ilmek artırın. Arkadan da düz örmeyi unutmayın. 21 sıra bu şekilde ördükten sonra, 3 sıra haroşo örün ve  artık kolları ayırın. Yeleğin yaka kısmı bu şekilde tamamlayın. Şimdi baklava deseni koymaya geldi.

rengarenk-bakalva-desenli-bebek-yelegi

5 ilmek düz örün ve 1 ilmek kesin, sonra 1 ilmek artırın.1 düz ilmek örün, ardından 9 ilmek daha düz örün. 2. sıraya geldiğinizde, artırıp eksilterek örmeye devam edin. Kenarlarda kestiğiniz her ilmek baklava dilimini oluşturacaktır. Artırdığınız ilmeklerde baklava dilimlerinin kenarlarındaki delikleri oluşturacaktır. 20 cm kadar örmeniz yeterli olacaktır. İsteğinize göre baklavaların üstüne nakışlar yapabilirsiniz. İyi günlerde giymesi dileklerimizle…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git