Balıksırtı Spor Bayan Yelek Örülüşü

 

Kış geliyor. Artık yazlık kıyafetler gardroplardaki yerini kaybetmeye, yerlerine kışlıklar geçmeye başladı. Bir çoğumuz kışlık yeni kıyafetler almak için mağazalara koşmaya başladı. Peki bunun yerine, yani mağazalardan hazır almak yerine evde kendi ölçülerimize ve zevkimize göre dilediğimiz renk ve modelde kışlık yelek, kazak hatta çanta yapsak nasıl olur sizce? Eskide kaldı, kim uğraşacak diye düşündüğünüzü hissediyorum ama örgü örmek,kaybolan diğer kültürlerimiz, alışkanlıklarımız gibi unutulmamalı bence. Örgü bizim için bir kültür, bir değer değil mi? Hatırlarım küçükken anneannemin karışmış örgü ipini açmak için iki kolumu uzattırıp iplik sardığı günleri. Her değerimiz gibi çok güzeldi bana kalırsa. Gelin bir örgü modeline bakalım bu akşam. Neydi, nasıl kullanılırdı ve nasıl yapılırdı?

balik-sirti-spor-bayan-yelek-or

 

BALIK SIRTI

Balık sırtı denilen örgü modeli çeşidi, daha çok kalın giysiler için kullanılan ve kışlık olarak tarif edebileceğimiz yelek, hırka gibi ürünlerin örülmesinde kullanılır. Tok yapısı ve dağılıp kendini bırakmaması nedenleriyle tercih edilir. Uygulamada kalın şiş kullanılması gerekmektedir. İpliği çok sıkmadan ince ipliklerle yaparsanız yumuşak dokulu bir örgü elde etmiş olursunuz.

balik-sirti-yelek

NASIL YAPILIR?

Örgünün ön tarafı örüleceği zaman ilmekler arkadan ve çift olarak alınır. Sol şişteki iki ilmekten biri ön taraftaki boşa bırakılır, sağ şişteki ilmek duruyorken, sol şişteki öndeki ilmek bu kez boşa bırakılır. Yani iki al bir at şeklinde ilerleyen bir örgü sistemidir. Örgünün arka yüzünde ise ilmekler ön taraftan alınır. Burada bir diğer önemli nokta şudur ki, ince yünden yapıldığı zaman desen çok fazla ortaya çıkmaz. Kalın yün kullanmak örgü modelinin daha iyi görünmesine yardımcı olacaktır.

orme

İpliği çok fazla sert tutmadan yapılan örgülerde daha yumuşak bir doku elde edilmesi sağlanmış olacaktır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git