Basit Örgü Bebek Yeleği Yapılışı

El örgüsü bebek yelekleri annelerin vazgeçilmezlerindendir. Hem şık, hem düşük maliyetli hem de kolay yapılması nedeniyle el örgüsü bebek yelekleri yıllardır popülerliğini kaybetmemiştir. Bebeğinizi kış aylarında sıcak tutmanın yanında şık görünmesini istiyorsanız sizde bebek yeleği yapabilirsiniz. Şimdi Basit Örgü Bebek Yeleği Yapılışı ile igili detaylara geçelim

yesil-bebek-yelegi

Gerekli Malzemeler:

Bebek yeleği örmek isteyenler için gereken malzemeler genellikle bellidir. 3,5- 4 numara arası şiş, örmek istediğiniz renk ve modele göre değişen 2 adet yumak, yine model bağlı olarak tığ ve düğme bebeğiniz için öreceğiniz yelek modelleri için gerekli malzemelerdir. Bu malzemeler  bebeğiniz için 1 adet  yelek örmek için yeterli olacaktır.

urkuaz-bebek-yelegi

Örgü Çeşitleri ve:

Bebek yeleği örmek için birçok örgü tekniği vardır. Bu teknikler örmek istediğiniz modellere göre farklılık gösterir. Eğer örmek istediğiniz yelek modelinde ön ve arka kısmında aynı deseni yapmak istiyorsanız haraşo örgü tekniğini kullanmanız gerekmektedir. Bu teknik hızlı ve zaman kaybı yaratmayan bir örgü tekniğidir.

Belirlediğiniz örgü modelinin bebeğiniz üzerine tam oturmasını istiyorsanız düz örgü tekniğini kullanarak istediğiniz örgü bebek yeleği modeli örebilirsiniz.

q8liq0AGREqPaXfdhmWV

Eğer daha sıkı ve kalın bir örgü bebek yeleği örmeye karar verdiyseniz, pirinç örgü modeliyle uzun fakat sıkı bir model örebilirsiniz. Daha sıkı bir yelek model için daha ince şiş ve daha ince iplik tercih etmeniz gerekir

Dalgalı ve biraz daha gösterişli bir model yapmak istiyorsanız, ajur örgü tekniği ile yeleğinizi örebilirsiniz. Bu tarz bir yelek yapmak istediğinizde örgü işlemi biraz fazla zaman alabilir fakat desen ve motifler ön plana çıkarak bebeğiniz için ördüğünüz yelek daha gösterişli olur.

Motif ve desenleri ön planda olan başka bir bebek yeleği modeli ise jakarlı yelek modelidir. Bu modeli örmek için aynı ismi taşıyan meşakkatli fakat bir o kadarda gösterişli modeller ortaya çıkaran jakarlı örgü tekniği kullanılır.

enkli-bebek-yelegi

Zikzaklı bir model yapmayı planlıyorsanız trabzan örgü tekniğini kullanmanız gerekmektedir. Bu model yelekler kendine özgün bir görüntü sergilemesine rağmen örülme aşamasında en çok zaman harcayan ve şiş yerine tığ ile ince işçilik isteyen modeldir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git