Baştan Aşağı Kolay Örgü Modelleri

Baştan aşağı örgü modelleri yapılışını anlattığımız bu yazımızda verilen ölçüler yaklaşık olarak 7-8 yaş aralığı içindir.

Kolay örgü bere:

  • Alize ebruli örgü ipi
  • 5 numara şiş

Yapılışı: Öncelikle 110 ilmekle örmeye başlanır. 10 sıra bir ters bir düz (lastik) örülür. 10 sıra lastik örüldükten sonra düz örgüye geçilir. 15 sıra düz örgü örülerek örmeye devam edilir. Daha sonra 10 sıra sürekli ters örülerek haroşa yapılır. Burada isterseniz siz haroşa yerine farklı bir modelle örneğe desen verebilirsiniz. Haroşadan sonra 15 sıra düz örgü, 10 sıra haroşa, 15 sıra düz örgü ve yine 10 sıra haroşa örülür. 10 sıra haroşadan sonra bu sefer baş büyüklüğüne göre ama ortalama 25 – 30 sıra düz örgü örülür. Yanlardan çok ince dikilir. Kalan ipten uzun bir parça alınıp dikiş iğnesi ile en tepeden ip geçirilir ve ip bağlanarak büzgü yapılır. İstenirse ip saç örgüsü şeklinde örülür ya da uçlarına ponpon yapılabilir.

cok-guezel-atki-bere-modelleri

Kolay örgü atkı:

  • Alize ebruli örgü ipi
  • 5 numara şiş

 Yapılışı: Yukarıda anlatılan berenin atkısını yapmak için 50 ilmekle örmeye başlanır. Her sırada ters örülerek (haroşa) boyu ayarlanır. Uçlarına bereye ponpon yaptıysanız kalan iplerden saçaklar yapabilirsiniz. Ya da örgü yaptıysanız uçlarına kalan iplerden küçük örgüler yapabilirsiniz.

orgue-bebek-elbise-modelleri

Kolay örgü elbise:

  • Alize superlana ya da ebruli örgü ipi
  • 5 numara şiş

Yapılışı: 105 ilmek haroşa başlanır. 45 cm. oluncaya kadar haroşa devam edilir. 45 cm. örüldükten sonra kol için her iki yandan birer ilmek kesilerek 52 cm. oluncaya kadar devam edilir. Yaka için ortadaki 30 ilmek kesilir. Diğer sıralarda 56 cm. oluncaya kadar dörder ilmek kesilerek yaka tamamlanır. Kol, 64 ilmek haroşa örülerek başlanır. 26 cm. olunca her iki yandan birer ilmek kesilerek kol boyu 40 cm. olarak tamamlanır. Ön, arka ve kollar dikilir. Yaka için çevresi kadar yaklaşık 100 cm. uzunluğunda 30 ilmek haroşa örülür. Kısa kenarlarından dikildikten sonra da yakaya dikilerek elbise tamamlanır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git