Bayan Örgü Şapka Yapılışı

ÖRGÜ ŞAPKA YAPILIŞI

Bu yazımızda kış aylarının elimizden düşmeyen parçası olan örgü şapka yapılışı konusuna değineceğiz. Kendi şapkanızı örmenin ne kadar basit olduğunu siz de görmüş olacaksınız. Dilediğiniz renk şapka örebilir sevdiklerinize de armağan edebilirsiniz. Örneğin küçük oğlunuz yada kızınız için desenli yada sade bir model tercihiniz olabilir. Örme hızınıza bağlı iki veya üç gün içersine şapkanız hazır.

bayan-orgu-yapilisi

Ponpon ekleyip onu sevimli hale de getirebilirsiniz. Tek bir renk yada tercihiniz olan ebruli iplerle oldukça hoş şapkalar üretebilirsiniz. Örmenin de bir terapi şekli olduğunu aklınızdan çıkarmayın lütfen.

gri-sapka-yapilisi

İp Ve Uygun Şiş Temini

Öncelikle yapmamız gereken iş hoşumuza gidecek bir örneğe karar verdikten sonra, ne tür kalınlıkta bir ip tercih etmeliyiz bunu belirleyelim. Eğer acemiyseniz, örgüye yeni başlayanlardansanız ip satan yerlerde yada tuhafiyelerde size bu konuda yardımcı olabiliyor. Şapka örmek için alacağınızı belirtirseniz size uygun olan ipleri gösteriyorlar. Buradan seçip, aldığınız ipin kalınlığına uygun şişleri de edindikten sonra asıl işe başlayabilirsiniz.

cocuk-orgu-sapka-yapilisi

En Kolayından Bir Tane Örelim

Düz bir örgü şapka yapılışı ile başlayalım. Bunun için kendi baş çevrenizi ölçün, standart olarak 80 ilmekten oluşan bir şapka yeterli olacaktır. Orta kalınlıkta bir şapka ipi ve 80 ilmekle örgümüze başlıyoruz. Şişe 80 tane ilmek atıyoruz. Şişe geçirdiğimiz ilk ilmekleri bir sıra örüyoruz ve sonrasında ilk 8 sırayı düz örgü şeklinde tamamlıyoruz. Bundan sonraki 8 sırayı ters, bir sonraki 8 sırayı da düz örmek suretiyle şapkamız istediğimiz büyüklüğe ulaştığında kesme işlemine geçiyoruz.

orgu-cocuk-sapka-yapilisi

Şapkanın tepe kısmının yapılabilmesi için sıra sonuna gelip eksiltmeye başlıyoruz. Bereyi kapatırken her sırada azar azar olmak suretiyle kesme işlemini yapıyoruz. Son sıralarda kapatma işlemini hızlandırmak için çifter çifter alarak kesiyoruz. İşlem bittiğinde berenin dikilmesini yapıyoruz. İki ucunu birleştirerek kalınca bir etamin iğnesi ile şapkanın kendi ipini kullanarak dikelim ki sağlam olsun. Dikmeyi tamamladıktan sonra tepe kısmı için isterseniz bir büyük ponpon yaparak şirin bir görüntü olmasını sağlayabilirsiniz. Kolay gelsin.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git