Baykuş Motifli Bebek Battaniyesi Yapılışı

Doğum hazırlığı yapan anne adayları, anneanneler ve babaanneler yeni doğacak olan bebeğin tüm ihtiyaçlarını özenle hazırlarlar. Bir sürü mini minnacık giysi temin edilir. Bunların içinde en önemlilerinden biri de; sarınıp uzun uykular uyuyacağı battaniyesidir. Hazır olarak satılan örgü bebek battaniyesi de almak gerekli oluyor. Ancak elbette örerek, sevgiyle işlenen bebek battaniyesi, hem güzel bir hatıra oluyor hem de göz alıcı motifler ve örneklerle çok farklı oluyor. Sizler için bu yazımızda baykuş motifli bebek battaniyesi yapılışı hakkında detaylar vereceğiz.

baykuslu-battaniye-yapma

Örme Battaniyeler Her Daim Revaçta

Yüzlerce örnek arasından birini seçip hemen bir bebek battaniyesi oluşturabilirsiniz. Renklerin birçoğunun aynı anda kullanıldığı battaniyeler çok daha albenili oluyor. Ama sade örgü bebek battaniyesi örmeye karar verdiyseniz bebeğin cinsiyetine göre bir tercihiniz olacaktır. Kız bebek için genellikle pembe veya beyaz, erkek bebek içinde mavi, sarı ya da beyaz renkler tercih ediliyor. Alternatif renklerden de faydalanılabiliyor. Motifli bebek battaniyelerinin modası da geçmiyor. Hemen hepimizin bebekliğinden kalma bir örgü battaniyesi hatıra sandığında durur.

battaniyelerde-baykus-deseni

Motifli Bebek Battaniyeleri

Motifli bebek battaniyesi yapımı kolay olduğu gibi çok daha kısa sürede örülebiliyor. Genellikle tığ işi olduğu için yapımı da keyifli oluyor. Çok farklı motiflerle hoş bir battaniye tasarlayabilirsiniz. Biz bu yazımızda çok sevilen Baykuş Motifli Bebek Battaniyesi yapımına değineceğiz. İstediğiniz 3 veya 4 renk ip ve tığ satın aldıktan sonra örmeye başlayabilirsiniz. Motiflerin yapımı; 6 adet zincir çekip bir yuvarlak oluşturulur. Yukarı 3 zincir ile çıkıp yuvarlak kısma 12 tırabzan yapılır. 2. Sırada 3 zincir ile yukarı çıkıp her deliğe 1 defa ve büyütebilmek içinde bazı deliklere 2 defa batıp çıkıyoruz. 3. Sırada her deliğe 2 tırabzan yapıyoruz. 4. Sırada 3 zincir çekip 3 delik arasına sık iğne ile batıyoruz. 5. Sıramızda her zincirin üstüne 4 adet sık iğne yapmalıyız. Sıra geldi baykuşumuzun kulaklarını yapmaya. Kulaklarda sık iğne, çakma sık iğne, 2 li ve 3 lü tırabzanlar oluşturarak 4 zincirle alta sık iğne batıyoruz. İstenirse gözleri için minik boncuklar dikilebilir.

baykuslu-bebek-battaniyesi

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git