Bebeğiniz İçin Mor Bebek Patiği Yapımı

Bebeğiniz İçin Mor Bebek Patiği Yapımı

Yeni doğan bebeğiniz için ya da bir yakınınızın bebeği için el emeği göz nuru bebek patiği kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle yeni doğum yapmış bir anne için, kıymet verilip de el emeğiyle yapılmış olan hediyeler çok büyük mutluluk kaynağıdır. Özellikle kız bebekler için mor patikler yapabilirsiniz. İşte size kolaylıkla yapabileceğiniz bir model. Bebek patiği yapımı ile ilgili detaylara geçelim.

bebek-patik

Bu modele 41 ilmek başlanır, 4 sıra haraşo örülür (haraşo devam edilir). Patiğin burun kısmı için 7. sırada 20 ilmek örülür, 1 üste atılır, 20 ilmek örülür (üste atma/ artırma: İplik sağ şişin üzerine atılarak bir sonraki ilmek örülür. Dönüş sırasında bu üste atılan iplik bir ilmek gibi örülür.). Bu şekilde ortadaki bir ilmeğin iki tarafından birer ilmek arttırılarak burun kısmı 11 ilmek olana kadar devam edilir. 11 ilmeğe ulaşıldığında, yalnızca burun kısmı örülerek (yanlar haraşo, burun 3 sıra düz, 1 sıra ters örülür) her ön sırada iki taraftaki 20’şer ilmekten yapılan eksiltmeler başlanır (eksiltme: iki ilmek tek ilmek gibi bir arada örülerek, bir ilmek eksiltilir).

bebek-patigi-nasil-dikilir

Eksiltme işlemi yanlarda 13’er ilmek kalana kadar devam eder. Yanlardaki 13’er ve burundaki 11 ilmek (toplam 37 ilmek) bir sıra haraşo örülür, 2 ilmek bir arada, bir üste atarak düz örgü örülür, bilekteki kurdelenin geçirileceği ajur hazırlanır. Tekrar 3 sıra düz, 1 sıra haraşo, 2 kez tekrar edilir. 2 ilmek bir arada, üste atarak düz örgü örülerek 2 sıra daha ajur yapılır. Son olarak 2 sıra daha örülerek tüm ilmekler kapatılır. Kapatma işlemi bittikten sonra taban ve arka dikişleri yapılır. Bilekteki ajur bölümüne isterseniz kurdele geçirebilirsiniz, isteğe bağlı olarak kordon geçirip ucuna çiçek de yapabilirsiniz, hatta yaptığınız patiğin üzerini nakışla bile süsleyebilirsiniz. Gerisi sizin hayal gücünüze kalmış.

bebek-patik-dikimi

İster yavrunuzu sevindirmek için, isterseniz yeni doğmuş bir güzel bebeği sevindirmek için haydi şişlerinizi ve yünlerinizi hazırlayın. Kız bebekler için mor, pembe, ekru ve aklınıza gelen birçok rengi deneyebilirsiniz. Bu modelin yanı sıra daha birçok model de bulabilirsiniz. Hatta ördüğünüz bebek patiğiyle uyumlu olacak battaniyeler bile yapabilirsiniz. Renkli yünler ve şişler sizin elinizde haydi örmeye başlayın.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git