Bebek Battaniyesi Yapılışı

Örgü bebek battaniyesi, modelleri çok çeşitlidir. Motif olarak ya da bütün olarak örülebilir. Bu model kolay örülen aynı zamanda çok şık bir modeldir. Örgünüz bittikten sonra battaniyenizi, bebeğinizin cinsiyetine göre renkli kurdelelerle süsleyebilirsiniz.

bebek-battaniyesi-sari

       BEBEK  BATTANİYESİ  YAPILIŞI

Battaniyenizi herhangi bir bebe yünüyle örebilirsiniz.4 numara şiş kullanabilirsiniz.100 ilmekle battaniyeye başlıyoruz.5 ters 5 düz örgü olarak sıramızı tamamlıyoruz. Battaniyenin arka yüzüne geçtiğimiz zaman, terslerin üzerine ters, düzlerin üzerine düz örgü örüyoruz.2 sıra bu şekilde örmeye devam ediyoruz.2sıra ördükten sonra örgünün düz yüzeyindeki düz örgülere geliyoruz. Burası oldukça önemli.5 ilmek düz olan örgümüzü örmeden önünden ip geçirerek tek tek diğer şişe aktarıyoruz. Yani orada yatay şekilde örülmemiş ipler bırakıyoruz. Arka sırada ise ilmeklerimizi kendi yönüyle örüyoruz. Düzlerin üstüne düz, terlerin üstüne ters olacak şekilde örgümüze devam ediyoruz. Bu şekilde,6 sıra örgümüze devam ediyoruz. Battaniyenin ön yüzünün modeli yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı bile. Daha sonraki sıramızda ters modelimizin üzerine aynı yöntemle yani ip atlatmayla düz modeli uyguluyoruz. Düzlerin üzerineyse ters örgü örüyoruz. Kare battaniye modelimiz oluşmaya başladı. Battaniyenin eni boyuna ulaşana kadar bu modeli aynı şekilde örüyoruz. En ve boy oranı eşitlendiğinde ilmeklerimizi kesip battaniyeyi bitiriyoruz.

bebek-battaniyesi-rengarenk

        SÜSLEME

Ortaya çıkan modelinizde göreceksiniz ki düz örgülerin üzerin örülmemiş ipler var. Bu ipler boşta duruyor. O ipleri kurdelelerle süslüyoruz. Battaniyenizin rengine göre kurdele renginize karar verirsiniz. Kurdeleleri 3 er cm uzunluğunda kesiyoruz. Sökülmemesi için 2 ucunu hafif yakabilirsiniz. Kurdeleleri ipin etrafına dolayıp dikiyoruz. Kurdelenin dönmemesi ve kötü görüntü oluşmaması içinse, battaniyeye iple tutturuyoruz.  Beyaz bir battaniye ördüyseniz kurdeleleri renk renk de yapabilirsiniz. Bebek battaniyesi yapılışı oldukça kolay olsa da bu kısmı biraz sizi uğraştırabilir. Ama ortaya çıkan battaniyeyi görünce yaptığınıza değdiğini anlayacaksınız.

bebek-battaniyesi-kenari

            KENAR SÜSLEME

Battaniyenizin kabası bitti, ama kenarları da battaniyenizin önemli yerlerinden. Kenarlarına tığ işi örgülerle kenarlık yapabilirsiniz. Ya da şık bir tül beğenip, pileli bir şekilde tülü örgünüzün kenarlarına dikebilirsiniz. Kenar işlemesi tamamen sizin zevkinize kalmış.Kolay gelsin. Bir birinden güzel bebek battaniye modelleri sizlerle…

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git