Bebek Yaka Örgü Hırka Yapılışı

Bebe Yaka Hırka Yapılışı

Hırkalar kış aylarında olduğu kadar yaz aylarında da her zaman çantamızın bir köşesinde bulunduğumuz acil durum ısıtıcılarımızdandır. En çok kullanılan hırka modeli olan bebe yaka hırkanın yapılışını anlatacağız. Siz de sevdiklerinize rengarenk hırkalar yapabilir onları sevindirebilirsiniz. Hem de ısındıkları her an için sizi hatırlayarak teşekkür etmelerini sağlarsınız. Bebek Yaka Örgü Hırka Yapılışı için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • 4,5 numara şiş
  • 2,5 numara tığ
  • 4 yumak yün

bebek-orgu-hirka-modeller

Bebek Yaka Örgü Hırka Yapılışı Nasıldır?

Öncelikle 85 ilmekle başlıyoruz. Bu ölçü 36-38 beden bayanlar için uygundur. İlk olarak 3 cm haroşa örerek başlıyoruz ve 55 cm düz örgüyle devam edilerek yakalar kesilir.

Daha sonra ön kısımları için 40 ilmek başlanır ve 3 cm haroşa örülerek düz örgüyle devam edilir. Bu şekilde 45 ilmek örülür ve 45. İlmekte ortasından 5+3+3+2+2  ilmek kesilir. 55. Örgüye gelindiğinde de omuzda kalan 25 ilmek 3 aşamada kesilerek bitirilir. Bu şekilde bir parça daha örülür.

Kollar için 40 ilmek başlanır ve 3 cm haroşa örülüp düz örgüyle devam edilir. Sonra  iki taraftan 2 sıra arayla 20 defa 1’er ilmek artış yapılarak 80 ilmeğe çıkılır. Kol boyu 52 cm de ilmekler bir defada kesilerek bitirilir. Aynı şekilde bir tane daha yapılır.

bebek-yaka-orgu-hirka-yapilisi (2)

Ön ortasından şişe 90 ilmek çıkarılır ve 2+2 lastik örülerek kesilir. Ön ortasına bir adet birit yapılır.

Yaka için şişe 78 ilmek çıkarılır ve düz örgüye başlanır. Sonra yine düz örgü yaparak yaka bitirilir.

İsterseniz yakayı yaparak sonradan da dikebilirsiniz.

Bu ölçüler yetişkin hırkası içindir. Bebek için bebek yaka örgü hırka yapmak isterseniz 50 ilmekle başlayabilirsiniz. Diğer ölçüler için hırkayı öreceğiniz kişinin ölçülerini almanız gerekir. Ön kısımlar için de 30 sr ilmek örerseniz. Bebek için uygun buyutta olacaktır.

Değişiklik isterseniz simli ya da  değişik modelli yünler kullanarak çok farklı modellere dönüştürebilirsiniz hırkaları. Unutmayın iplik ve şişin kalınlığı ya da inceliği örgünüzün kalitesini değiştirecektir. Çok gevşek ya da sıkı örmeniz de bunu etkiler.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git