Kolay ve Pratik Bere Yapımı

İnsanların örgü işleri ile yakından ilgilendikleri bilinmektedir. Özellikle son zamanlarda normal de satışa sunulmakta ürünlerin, daha uygun fiyata elde yapılmasının da keşfedilmesi ile birlikte büyük bir kesim örgü işlerine merak salmaya başlamış bulunmaktadır. Bu işler ile ilgilenen kişilerin en çok tercih ettikleri ürün ise bereler olarak göz önüne gelmektedir. Dışarıdan alınmaya çalışılması halinde kimi zaman haddinden fazla bir ücreti gözden çıkarmak gerektiğinden dolayı elde örülmesi tercih edilmektedir. Bu bağlamda pratik bere yapımı hakkında kısaca bilgi vererek ilgilenenlere yardımcı olmaya çalışacağız.

hizli-bere-yapimi

Bere yapımı konusunda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta, başa geçecek olan kısma lastik örgüsü yapılması gerekliliğidir. Bu aşamada lastik örgüsünün genel olarak iki parmak ya da 4 parmak kalınlığında yapıldığını belirtmek gerekecektir. Ayrıca bere kimin için yapılacak ise baş çevresinin ölçülerek belirli bir ölçü düzeni içerisinde örülmeye başlanması, kullanışlı olması açısından daha büyük fayda sağlanmasına neden olacaktır.

Pratik bere yapımı söz konusu olduğunda normalde izlenecek yollar dışında daha basit bir süreç takip edilmektedir. Ölçü konusunda başarılı bir belirlemenin ardından isteye göre, salaş bir görüntü elde etmek için on ilmek arttırarak istenilen örgü modeli çerçevesinde örgü işlemine başlanmalıdır. Bu şekilde ne kadar bir uzunluk istenmekte ise o kadar örmek gerekecektir.

kolay-bere-yapimi

Berelerin genel olarak yana dökümlü olmaması sebebi ile örme işlemini kısa tutmak mümkün olabileceği gibi, gençlerin salaş ve dökümlü modeller tercih etmesi sebebi ile omuza inecek kadar örmekte mümkün olabilecektir. Örme işleminin tamamlanmasının ardından sıkma ya da gevşek kalma durumuna engel olarak kesme işlemine geçilmelidir.

Kesme işleminin ardından pratik bere yapımı aşamalarında sıra dikim kısmındadır. Dikim yaparken dikkat edilmesi gereken nokta, tersten dikim yapılmasıdır. Ayrıca dikkat ile ince bir işçilik kullanarak iki uçtan bereyi birbirine dikmek, kullanırken ürünün mağazadan alındığının sanılmasını bile sağlayabilecektir. İki ucu birbirine bağladıktan sonra tepe kısımdaki açıklığı da büzgü şeklinde birbirine toplayarak bağlamak oldukça şık bir bere oluşmasına neden olacaktır. Ayrıca büzgü şeklinde ayarlanmış tepe kısmına bir ponpon da eklenebilir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git