Binbir Güzellikte Yazma Modelleri

Yazma, çizme pamuktan elde edilen kumaşlara basılan, Anadolu motifleri ile süslenen bir kadın örtüsüdür. Yaşmak, baş bezi, ferace, yemeni gibi her toplumda farklı bir isme sahip olan yazma, keten, pamuk, kaşmir, kadife, ipek gibi birçok hammaddeden yapılabilmektedir. . Aksesuar olarak kullanılmasının yanı sıra, yazma, başımızı ve saçlarımızı yıpratıcı dış etkenlerden de korumak amacı ile kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra günümüzde, moda olan renkli yemenileri, hemen hemen her kadının saçında ya da çantasının köşesine bağlanmış bir şekilde aksesuar olarak kullanıldığını da görebiliriz.

tek-renk-boncuk-oyasi-modelleri

Yazma, Batı’dan Doğu’ya hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılan bir aksesuardır. Oyasız olarak alınan yazmalarda, kadınlar iğne veya tığ ile etrafına süsler yaparak, yazmayı daha fazla güzelleştirmektedirler. Her yöreye göre oyalama teknikleri ve modellerinin değiştiğini de görebiliriz. Farklı teknik ve oya çeşitlerini özellikle, kapalı kadınların daha çok kullandığı yazmaların kenarlarında, el işçiliğinin harika örneklerini daha net görmekteyiz. Bunun yanı sıra, gelinlik çağına gelmiş, çeyiz hazırlığı yapan her genç kızın sandığından eksik olmayan yazmalar, renk renk, desen desen kenarları oyalanmış şekilde sandıkların içerisindeki yerini almaktadır.

pullu-yemeni-kenar-oya-ornegi

Günümüzde hanımlarımız, çok güzel oya kenarları ile yazmaları renklendirmektedir. Zincirle yapılanlar, firkete ve tığ işiyle yapılıp, boncukla süslenen birçok oyalama tekniği ve modeli mevcuttur. Tabi bu el emeği göz nuru oyaların yapım aşamalarının birkaç püf noktasına değinmeden geçmek olmaz değil mi? Haydi buyurun işinizi kolaylaştıracak ipuçlarına… Oyalama işlemine başlamadan önce tüm malzemelerinizi elinizin ulaşabileceği kolay bir yere hazırlamanız gerekmektedir. Ardından hangi oya örneğini yapacaksanız başlamadan yapım aşamalarını tekrar göz gezdirip, doğru algıladığınıza emin olun. Oya modelini ilk defa deneyecekseniz eğer, oyalayacağınız yazmanın üzerinde denemek yerine boş bir kumaş parçasında denemenizi tavsiye ederiz… Umarım püf noktalarımıza kulak asıp, kültürümüzün bir parçası olan bu güzel aksesuarları yaşatmaya devam edebilirsiniz.

İşte sizler için birçok modelde oyalama tekniklerini aşağıdaki görsellerde sunuyoruz. İnceleyip hangi modeli beğeniyorsanız, ayrıntılı ve kolay anlatımıyla yapma imkânına sahipsiniz. Herkese şimdiden kolay gelsin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git