Birbirinden Şık İğne Oyası Tesbih Modelleri

Son yılların en değişik trendlerinden biri de özellikle kadınların kullandıkları tesbihlere iğne oyası motifler eklemek. Bu ekleme ile birbirinden şık iğne oyası tesbih modelleri ile hem tarz yaratıyor, hem de tesbihlerinizin başka tesbihlerle karışmasına engel oluyorsunuz.

tesbih-modelleme

İğne Oyası Tesbih Modellerinde Son Trendler

İğne oyası yüzyıllardır yapılan son derece önemli bir el sanatı.Annelerden kızlarına geçen ,yöresel olarak anlamlı modellere sahip bir kültürel miras.Ancak son yıllarda iğne oyası klasik kullanımı dışında da karşımıza sıklıkla çıkıyor. Tesbih başına iğne oyası motif uygulamada buna örnek .Genellikle 99’luk tesbihlerin başına uygulanan motifler ,çok renkli ve akılda kalıcı modeller.

sik-igne-oyasi-tesbih-modelleri

Daha çok çiçek desenleri özellikle İslam ve Osmanlı Kültürüne yakın bulunan karanfil, gül ve lale desenleri tercih ediliyor ve  olabildiğince canlı renkler kullanılıyor. Kırmızı, mor, pembe, sarı ve mavi gibi renkler çiçek desenlerine uygulanırken yapraklar için doğal olarak yeşilin tonları değerlendiriliyor. Tabii sadece iğne oyasından oluşturulmuş motiflerle yetinilmeden metal boncuklar,tuğra motifleri, metal kaftanlar, renkli kurdeleler, çeşitli büyüklükte düğmeler çiçek şekli verilmiş taşlı parçalar da desene eklenerek bütünlük sağlanıyor. Bu metal ve taşlı parçaları hobi mağazalarından veya internette bu tip satışlar yapan sitelerden temin edebilirsiniz.

igne-oyasi-tesbih-modelleri

Özellikle dantel ve örgü yünü satan dükkanlarda bulma ihtimaliniz daha da yüksek. Hatta iğne oyası ve kurdele nakışını birleştiren modeller, son yılların yükselen iki el sanatını birleştirmesi açısından da önemli. Özellikle şifon kurdeleler bu tip çalışmalara daha hoş ve güzel bir hava katıyor. Çoklukla mevlit gibi organizasyonlara katılan hanımların daha da fazla tercih edeceğine inandığımız bu el işi tesbihler  için genellikle Osmanlı ipeği ile yapılmış tesbih kılıfları da uygun bir bütünlük oluşturuyor.

igne-oyasi-tesbih-modelleme

Hatta kılıfın üzerine de tesbihdekine uygun iğne oyası motifler yapabilirsiniz.Geçmişle günümüzü birleştiren bu çalışmayla davetlerde tesbihinizi kaybetme riski de ortadan kalkar.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Birbirinden Şık İğne Oyası Tesbih Modelleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ferıde tok eryıgıt dedi ki:

    almak ıcın sıze nasıl ulasabılırız

Sayfa başına git