Birbirinden Şık Örgü Modelleri

ÖRGÜYLE ŞIKLIK YARIŞI

Örmeye başlamak için gerekli olan malzemeler biraz ip, bir çift şiş ya da tığ değil yalnızca… Buna ek olarak eskiden gazete ve dergilerden alabildiğimiz model kalıplarını da eklememiz gerekirdi. Şimdi ise buna alternatif olarak sıklıkla kullandığımız interneti ekliyoruz. Çünkü yapılan ve yapılabilecek her şey orada, her an ulaşabileceğimiz bir yerde. Üstelik güncel ve depolanabilir, yani biriktirilebilir. İş bu haldeyken birbirinden çeşitli örgü modellerini takip etmemek, takip edip de yapmamak olmaz. Peki, en çok hangi modeller ilgimizi çekiyor ve hangilerini beğeniyoruz ve şık buluyoruz?

orgu-kazak-modelleri

Aslında şık bulmak ya da beğenmek pek çok açıdan incelenebilir. Örneğin bulunduğumuz yaş grubuna göre daha renkli, daha hareketli, alternatif kombinleri daha rahat yapılabilen modelleri tercih edip beğenebiliriz. Ya da tam tersi daha sade, her bir model örgünün birlikte giyilebileceği en fazla birkaç giysi olmalıdır düşüncesine sahip olabiliriz. Benzer bir yaklaşım dönemsel olarak olmak istediğimiz yılın tarzında da geçerli. Daha nostaljik ya da vintage sevenler buna paralel olarak üretilen renk ve modelleri; yani daha çok pastel, mat renklerde ve puantiyeli, çizgili, baklava desenli olanları tercih edebilir. Ya da 90’ların stilini yakalamak isteyenler daha bol ve salaş, canlı renklerde ve omuzları kalınlaştırılmış ya da başka malzemelerle desteklenmiş modelleri tercih edebilir. Tüm bunlarda bağımsız en çok beğenilen, modaya uygun, sosyal paylaşım sitelerinde, televizyonlarda paylaşılan, sevdiğimiz bir ünlünün giydiği…vs. modeller de tercih sebebimiz olabilir, bizleri beğeni konusunda yönlendirebilir. Bu nedenle internet paylaşımı, nasıl yapılır videoları, televizyon programları artarak hayatımızda yer etmeye devam etmektedir.

orgu-erkek-hirka-modelleri

 

Beğendiğimiz modelleri kendimiz üretme sürecinde ise, kendimiz bambaşka eklemeler çıkarmalar yaparak modeli özgünleştirebiliriz. Böylece beğenilen kategorilere farklı bir seçenek de bizim tarafımızdan eklenmiş olabilir.

İster beğendiğimiz örgü modellerini birebir yapalım, isterse de onu yorumlayarak yeniden tasarlayalım, içerisinde hem beğendiğimiz unsurlar( desen, renk, biçim) barındığından, hem de onu üreten biz olduğumuzdan, şık bularak giymekten ve yenisini yapmaktan sıkılmayacağımız bir üretim süreci olmaktadır. Bu süreç de karşılıklı beğeni ve etkilenmelerden beslendiği için kitaptan ya da internetten beğenilen takip edilen modeller önem kazanmaktadır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git