Birbirinden Zarif Yazma Örnekleri

Birbirinden Zarif Yazma Örnekleri

Türkiye’de başörtüsü olarak kullanılan yazma aslında başımızı ve saçlarımızı yıpratıcı dış etkenlerden korumak amacı ile kullanılmaktadır. Yazma bunu dışında aksesuar olarak ta kullanılmaktadır. Bir tek bayanlar bunu aksesuar olarak kullanmamaktadır erkeklerde kefiye veya puşi olarak kullanmaktadır. Batıdan doğu ya hemen Dünya’nın her erinde kullanılmaktadır. Hıristiyanlıkta Yahudilikte, Budizm’e kadar bir çok yerde ve kültürde kullanılmaktadır.

zarif-yazma-ornekleri

Sade alınan yazmaları genellikle bayanlar iğne veya tığ işi ile etrafına süsler yaparak yazmayı daha farklı bir boyuta taşımaktadırlar. En çokta kapalı bayanların kullandığı yazmalara kullanışlılığına göre yazmanın etrafına süslemeler yapmaktadırlar.

Yazmalar gelinlik çağına gelmiş ve çeyiz hazırlığı yapmaya başlayan kızların öncelik verdikleri el işleri arasında yer almaktadır.

Sade-yazma-ornegi

Yukarıda ki fotoğrafta görüldüğü gibi beyaz bir yazmanın üzerine çok şık ve nazik işlemeler ile yazmayı sadelikten kurtarıp daha farklı bir hava katmıştır beyaza çok yakışan renkler kullanılmış mavi ve pembe renkli çiçeklere yeşil yapraklar eşliğinde beyaz iplik ile yeni tomurcukları anımsatan işlemeler yapılmıştır. Bunun dışında mavi ve pembe çiçeklere çok göze batmayan ama yazmaya şık bir görüntü katan boncukları da görmezden gelemeyiz.

Boncuklu-yazma-kenari-oyasi

Yine takan kişiye güzellik katacak olan bir yazma daha beyaz şalın üzerine renk renk çiçek modelleri ile işlenmiş bir yazma bu yazmada da kırmızı, mavi ve turuncu rengindeki çiçekleri yeşil renk iplikler ile şalın hoş bir görünüme sahip olmasın sağlamış hem hiçbir çiçeği yeşilli olmadan düşünemeyiz değil mi ? bunu dışında yine çok küçük bir detay daha eklenmiş ve bu detayda gerçekten göz ardı edilemez beyaz iplik ile mavi, kırmızı ve turuncu çiçeklerin üzerine yapılan polenleri anımsatan o küçük detay .

kirmizi-Tig-isi-Oya-yazma-ornekleri

Hep beyaz yazmaların üzerinden konuştuk biraz da farklı yazma renkleri üzerinden bahsedelim. Kırmızı renkli yazmanın üzerine hangi renk iplik ile süslemeler yapalım diyenlere bir örnek olsun.  Burada yeşil ve sarı renkte iplik kullanılmış ve üçer yaprak şeklinde ve yeşil yaprakların üzerine sarı iplik ile geçirerek yeşil ile kırmızının vermiş olacağı boğuculuğu ortadan kalkmıştır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git