Boğaz Desenli Panço Modelleri

         BOĞAZLI DESENLİ ÖRGÜ PANÇO YAPILIŞI

Panço; pelerin benzeri, kare şeklinde, ortasında başın geçebileceği kadar bir delik bulunan kadın üst giysisidir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tercih edilen pançolar pantolon, etek, elbise gibi her türlü giysi üstüne giyilebilmektedir. Örülerek yapılabildiği gibi hazır giyim markalarının koleksiyonlarında da sıklıkla pançolara rastlanmaktadır. Sizlere desenli panço modelleri ve yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz.

Rengarenk boğazlı örgü pançolar, desenli örgü pançolar, düz renk pançolar gibi birçok çeşitli örneğin yapılabilmesi mümkün. Bu yazımızda size panço örnekleri ve örgü panço yapılışı hakkında bilgi vereceğiz. Pançoları ister tığ ile isterseniz şiş ile bebek ve çocuklar için örebiliriz, kendimiz için yapabilir ya da sevdiklerimize kolayca örüp hediye edebiliriz.

panco-yapilisi

Saç örgülü boğazlı panço yapılışı;

Çok ince olmayan dilediğiniz gibi bir ip kullanabilirsiniz. İpin kalınlığına göre 4 veya 5 numara şiş ile örülebilir. 240 ilmekle başlayın. 2 sıra düz örgüyle devam edin. 12 düz, 2 ters, 3’lü saç örgüsü, 3 düz, 2 ters, 3’lü saç örgüsü, 3 düz, 3 ters, 24 düz, 3’lü saç örgüsü tekrar ederek sıra tamamlanır. Arka yüze geçtiğinizde düz örgüler ters, ters örgüler düz olarak örülmeye devam eder. 4 sıra örüldükten sonra yanlardan 2 ilmek kesilir. 24 düz ilmeği ortasından ayırın ve 4 ilmeği birlikte kesin. Bu şekilde tek ilmek kalasıya kadar yanlardan ve ortadan keserek örün. 26 cm. boyunca kesmeden devam edin. Saç örgülerinin arasında kalan ilmekler ilk önce 3’lü diğer sırada 2’li kesilerek 16 cm. boyunca örülerek yaka kısmı tamamlanır. Daha fazla katlanması istenirse yaka kısmı daha da uzatılabilir. Aynı şekilde diğer parça da örülür. Yanlardan dikilir.

orgu-panco-modelleri

Desenli iplik kullanarak tığ ile panço yapılışı;

Ebruli iplik ile 60 cm. boyunca zincir çekerek başlanır. Üzerine 2 zincir, 1 kafes örgü yapılır. Ardından 2 zincir atlanır. Tekrar 2 zincir, 1 kafes yapılır ve 2 zincir atlanır. Bu şekilde 140 cm. örülür. Ebruli ipin rengine göre ipliklerle uçlarına istenirse püskül yapılabilir. Püskül yapmak için ipleri iki kat yapıp kafeslerin arasından iğneyle geçirebilirsiniz.

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git