Bolero, Atkı, Şal Modeli Yapımı

Merhaba Hanımlar, şimdi yapacağımız örnekle bolero, şal, atkı istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz çok güzel ve kolay bir model. Herkesin rahatlıkla örebileceği hediyeler yaparak sevdiklerinizi sevindirebileceğiniz ve kısa sürede bitirebileceğiniz harika örneklerim den bir tanesidir. Parça kalan iplerinizi değerlendirmek içinde renkli olarak da yapabilirsiniz. Haydi hanımlar modelimizi öğrenmeye başlayalım.

Malzemeler

tığ

ip

Yapımı

İlk olarak öreceğimiz modele göre zincirimizi çekiyoruz ve tırabzanlar yapıyoruz. Örnek amaçlı 12 tane zincir çekerek anlatıyorum. Zincirimizi çektikten sonra başına dolayıp dördüncü zincire 2 li tırabzan yapıyoruz. 12 tane zincirlerimizin üzerine 2 li tırabzanlarımızı yapıyoruz. 3 zincir çekip dönüyoruz ve ikinci zincire batarak yine üstlerine tırabzanlarımızı yapıyoruz. Daha sonra 14 zincir çekip dördüncü zincire batıp 12 tane tırabzanlar yapıyoruz. 12 taneyi yaptıktan sonra geriye dönüp ikinciye batıp 12 tane daha böyle tırabzan yapıyoruz.

atkı şal bolero modeli 1 resmi    atkı şal bolero modeli 2 resmi

Yine 14 tane zincir çekip aynı şekilde devam ediyoruz. Bu şekilde enine göre devam edersiniz. Daha sonra  13 zincir çekip en başına batıyoruz. Başına 2 defa ip dolayıp tam ortasına 3 lü tırabzan yapıyoruz ve tepesine yuvanın içine yani başını dolamadan bir kerede çıkartıyoruz ki tomurcuklar oluşuyor. Aynı yere 3 defa aynı işlemi tomurcuk yapıyoruz.

atkı şal bolero modeli 3 resmi    atkı şal bolero modeli 4 resmi

atkı şal bolero modeli 5 resmi   atkı şal bolero modeli 6 resmi

atkı şal bolero modeli 7 resmi

Daha sonra uç kısmına gelince 4 zincir çekip aynı yere 3 tane tomurcuk yapıyoruz. Bu şekilde karşılıklı kelebek gibi bir model çıkıyor. Her tomurcuğun karşısına gelecek şekilde ayarlıyoruz. ine 8 zincir çekip köşelere batarak aynı işlemleri tekararlıyoruz. Daha sonra tomurcuklardan birleştirmesini yapıyoruz.

 

atkı şal bolero modeli 8 resmi    atkı şal bolero modeli 9 resmi

atkı şal bolero modeli 10 resmi

Bu şekilde devam ederek 2 motifi birleştiriyoruz ve yine en başta yaptığımız gibi motif motif yaparak birleştirip harika modelimizi tamamlıyoruz.

atkı şal bolero modeli 11 resmi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git