Boncuklu Tığ Yelek Yapılışı

Boncuklu Tığ Yelek Yapılışı

Hem rahat hem şık: Örgü yelekler

Tığ ya da şiş ile yapılan örgü yelekler kullanışlı olmaları ve sıcak tutmaları nedeniyle oldukça sevilen giysiler arasında. Her renk ve modelinin bulunabilmesi, salaş ya da şık olabildikleri için pek çok kıyafetle kullanılabilmeleri ve yapılışının da kolay oluşu örgü yeleklerin havaların yeni serinlediği zamanlardan havaların ısınmasına kadar vazgeçilmez bir parça olmasını sağlıyor. Kadın ve erkekler için olan modelleri, bebeklerin narin vücutlarını korumaları da çabası. Kolları açıkta bırakması nedeniyle hareket kolaylığı sağlamaları nedeniyle kışın kat kat giysi giymekten hazzetmeyen kişilerin tercihi olduğunu da belirtelim.

WrByVheqFv4ToDt8KVbA

Zarif oldukları kadar kullanışlı olan tığ işi ve boncuklu yelekler

Tığ işi yelekler özellikle kadınların ve bebeklerin giysileri olarak karşımıza çıkan giysilerden. Yüne göre daha hafif yelekler olması, daha geniş bir motif yelpazesinin olması da tığ işi yelekleri daha çok tercih edilir kılan özelliklerinden. Hem rahat, hem şık olmak isteyenlerin tercihi ise bütün bu tığ işi yelekler arasında özellikle boncuklu tığ işi yelekler. Farklı motiflerin arasına serpiştirilen rengârenk boncuklar da hâlihazırda şık olan yeleklere fazlasıyla şıklık ve hareketlilik katıyor.

yelek-orgusu

Boncuklu tığ yeleklerin yapılışı

Boncuklu tığ işi yelek yapımı emek isteyen ancak işini bilen biri işi çok keyifli ve kolaydır. Temel olarak tığ ile örülen yeleğin motifleri arasına boncuk takılarak oluşturulur.

Lastik kısmı kişinin tercihine ve ölçülerine göre değişmektedir, 3 tırabzan kullanmak yerinde olacaktır. Lastik kısmı yeterli boyuta ulaştıktan sonra asıl modele geçmek için bir ilmekle başlanır, 10 zincir çekilerek devam edilir. Onuncu zincir çekildikten sonra ip tığın üzerinde dört defa sarılır ve bu sarım bozulmadan örülen lastiğin üzerinden 5 sıra sayılıp buradan tırabzan çıkılır. Tırabzan tamamlandıktan sonra tığın üzerine tekrar 4 sıra ip sarılır ve bu kez daha önce sayılan ve tırabzana başlanan sıranın yanındaki sıraya batırılır. Bu tırabzanlardan dört tane tekrarlanarak dört tırabzan oluşturulur.

boncuklu-telek-yapimi

Tığın üzerine ip 4 kere sarılır ve bu kez ilk başta boş bırakılan sıraya dönülür. Buradaki boşluk aynı işlem tamamlanarak kapatıldığında ortaya çapraz bir motif çıkar. Bu motifin bittiği yerden üzerine 4 kere ip sarılmış tığ 4 sıra boşluk bırakılır ve beşinci sıraya batırılan tığ ile tırabzan çıkarılır. Bu motif sürdürülerek tamamlanan lastik kısmının motifinin üzerine sıkı bir ip zincir çekilir ve başa dönülür. Buradan aynı motife devam ettirilir. Yeleğin boyutu istenilen ölçüye göre ayarlanır ve bu ölçülere göre motif sürdürülür. Bundan sonra yapılması gereken yeleğin istenilen yerlerine boncuklar geçirmektir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git