Çeyiz Nakış Ürünleri

Çeyiz Nakış Ürünleri

Çeyiz tüm genç kızların hayali olan evliliğe bir hazırlık olarak bilinmektedir. Ve bu hazırlık aşamasında çeyiz sandığına verilen önemi hepimiz bilmekteyiz evlendikten sonra evde kullanılmak için içerisine bir sürü el işi örgüler iğne oyaları , büyük umutlar ve hayaller ile el emekleri ile yaptıkları bütün el işileri bu sandığın içerisinde saklanmaktadır.

2016-igne-oyasi-modelleri-ornekleri

Çeyiz sandığı kültürü bizlere orta Asya’dan başlayarak,  Selçuklu ve Osmanlı döneminden gelmektedir. Bu çok eskiye dayanan geleneksel yaşamda sandık çeyizi,  aslında bir kızın doğması ile başlar. Ve genç kız evlenene kadar yaptığı tüm el emeklerinin bu sandığın içerisine koyardı. Bunu içinde atalarımızın söylediği bir söz vardır “Kız beşikte çeyiz sandıkta“ diye çeyiz kültürümüzün önemini  anlatan bir sözdür.

igne-oyasi-havlu

Yeni yeni oluşan bir adetimiz de çeyiz sermedir. Anadolu’nun bir çok yerinde özellikle de büyük şehirlerde oluşmaya başlayan bu adetimiz şöyledir.  Çeyizi yayma’da denilebilir ; kız gelin evine aldığı çeyiz sandığını serer ve gelen misafirlerine çeyizini göstererek kız ailesinin kızına verdiği değeri gösterilmek istenir. Önceleri çeyizleri at arabalarına yada develere yüklenirdi ve yörelere göre gelin çeyizi hazırlanırdı. Ve bu arabalara ve ya develere çan bağlanarak çeyizin geldiğini haber ederlerdi. Fakat şimdi öyle değil şimdilerde işe çeyiz otomobil veya kamyonlara yüklenir ve korna sesleri ile gelin çeyizinin geldiğini haber ederlerdi.

ceyizlik-kurdele-nakisi-havlu-ornegi

Çeyiz sandığının içerisinde bulunan nakış ürünleri

İğne oyası ve tığ işi ile yapılan havlu kenarlıkları

İpek gecelik takımları

Tığ veya şiş ile yapılan banyo lifleri

İğne veya tığ işi ile yapılan çemberler konur

Mutfak takımları için yapılmış el işlemeli nakışlar

İğne veya tığ işi ile yapılan Seccadeler

El işlemeli yatak örtüleri,

Nevresim takımları  fakat günümüzde nevresim takımlarını el işlemeli yerine fabrika işi almaktadırlar.

Onun dışında el yapımı  sehpa ve vitrin örtüleri

El yapımı patikler ve çoraplar  gibi

El yapımı bir sürü işlemeli nakışlı ürünler çeyiz sandığına konur. Fakat çeyizlik nakışların modelleri ve yapılış şekilleri yöreden yöreye değişiklik olabilir. Çünkü herkes kendi kültürünü yansıtmak ister.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git