Çeyizinde Olması Gereken Ürünler

Çeyizinde Olması Gereken Ürünler

Kız çocukların baş belası mı yoksa hayallerine gidecek olan yolun bir adım mı diye tarif edilmelidir bilmiyorum ama her gelinlik çağına gelmiş ve gelin olacak olan tüm kızların hazırlaması gerekecek olan bir sandık olduğunu biliyorum.  her genç kız evlilik hayali kurar kariyer yapmak isteyenler hariç, çeyiz sandıklarında evlendiklerinde evde kullanabilmeleri için içerisine el yapımı göz nuru geceler boyu uyumayıp yapılan el işlerini, umutlarını ve hayallerini bu sandıkta saklamaktadırlar.

ceyiz-sandigi

Çeyiz kültürü çok eskilere dayanmaktadır. Asya’da Selçuklu zamanlarından Osmanlı döneminden bizlere günümüze gelmektedir.  Önceleri at arabası  ve ya develer ile taşınan ve çeyizin geldiğini haber vermesi amacı ile çanlar bağlanırdı. Bir de yöreden yöreye göre değişlik gösteren modeller işlemeler vardı. Şimdi işe arabalar ile taşınıyor çeyizin geldiğinizde korna ile haber ediliyor.

ceyiz

Çeyiz de en önemli olan konuya gelelim çeyizin içerisinde neler olmalıdır ne de olsa hiçbir genç kız çeyizinin eksik olmasını istemez. Öncelikle tabi ki de çeyiz sandığı ve içerisinde el yapımı göz nuru bin bir türlü işlemeler. Fırın, bulaşık makinesi, yemek takımı bunu yanında çatal kaşık seti tencere takımı bir de düdüklü tencere, tava seti, kazan seti, çay takımı bir de çaydanlıklar, masa örtüleri, şömentabl örtüleri, mutfak takımı ( emeklik, baharatlık vb.), yemek takımı dışında bir de servis tabakları, bardakları, elektrikli süpürgesi, oturma grubu, küçük ev eşyaları (ütü, mikser, tost makinesi, su ısıtıcısı ), yatak odası, yatak örtüsü, uyku seti, nevresim takımları yorganlar, pike takımları, bornoz takımı vb. gibi eşyalar çeyiz içerisinde bulunurlar işte çeyizinizde olması gereken ürünler genel kapsamlı olarak böyledir.

ceyiz-banyo-mutfak-dekorasyon

Tabi bunu dışında alınması gerek bir sürü eşya var fakat onlar çeyizin içerisine girmediği için belirtmedim. Örneğin makarna için süzgeç, ya da küllük. Yukarıdaki saydığım tüm eşyalar yöreden yöreye değişmektedir. Bazı yerlerde oturma grubu çeyizin içerisine girmemektedir. Fakat bazı yerlerde giriyor. Çeyizin ve Çeyiz sandığının yöreden yöreye değiştiğini zaten bahsetmiştik. Bunun için bir başka örnek bazı yerlerde mutfak halısı da çeyize girmektedir.  Ama genel kapsamlı olarak çeyiz ürünleri böyledir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git