Çiçekli Lif Modeli Yapılışı

Hemen hemen herkes banyoda lifleri çok sever geçmişimizden günümüze kadar gelen güzel bir gelenektir lifler isteseniz çeyiz amaçlı isterseniz hediye etmek için isterseniz de kullanmak için çok iyidir. Lifler evde yapılabildiği için hem ekonomik hem de çeşitliliği çoktur şimdi sizlere çiçekli lif modeli yapılışı hakkında detaylı bilgiler verelim.

ÇİÇEKLİ LİF MODELİ YAPILIŞI

Çiçekli lif  modeli yapılışı için ilk olarak istediğimiz ana bir renkte normal bir parça lif parçası yapıyoruz. Lifimizin alt kısmında yapraklar olacağı için alt kısmına yeşil ip kullanacağız ve üst tarafında da çiçekleri yapacağımızdan oraya arzu ettiğiniz bir başka renkte ip kullanabilirsiniz. İlk olarak yeşil ipi alıp bir ilmek oluşturmalısınız daha sonra ana lif parçasının içerisinden geçirip iyice sıkmalısınız. Daha sonra bu sırayı doldurunuz ve yavaş yavaş yaprak ortaya çıkacaktır. Kullandığınız ip ortada olduğu için ve daha sonrada kullanılacağından dolayı ipe bir düğüm atmak veya koparmak zorunda değilsiniz. Yavaş yavaş ikinciyi sarınız ve daha sonra aynı işlemle üçüncüyü. Üçünü de sardıktan sonra yaptığınız yaprağınızı sabitlemelisiniz ve daha sonra ilk ilmeğinizi sarmalısınız ve şimdi yeşil ipinizi öne almalısınız ana lif parça ipinizle örmeye devam etmelisiniz. Yaptığınız lifte ilk ilmeğinizi yeşil ipten yapmıştınız şimdi ise ana alttaki renkle sarıp üç tane yaptığınızla sabitliyorsunuz. Bu işlemin ardından sadece iki ilmeyi sarıp yapmış olduğunuz sırayı bitirmelisiniz yaptığınız bu işlemden sonra yeşil ipinizi kesebilirsiniz ve böylelikle kolay çiçekli lif yapımında yaprak motifi tamamlanmış oluyor.

ÇİÇEKLİ LİFTE ÇİÇEK MOTİFİ YAPIMI

Sıra kolay çiçekli lif  modeli yapılışı için çiçek desenini yapmakta bunun içinde her zaman olduğu gibi lifi yaparken üst sıraya geçileceği için bir tane boş sabitlemeniz gerekmektedir. Sonra yine üçlü bir şekilde ilmekler sabitlenmelidir sonra sıra bitiminde ise ikili biçimde sabitlenmelidir bu işlemler devamında lifiniz hem uzayacak hem de genişliği büyüyecek. Lifi yaparken üçüncüye sıra geldiğinde çiçeğinizi oluşturacağınız renkte ki ipinizi almalısınız tekrar aynı şekilde ana ipinizi araya alıp örgüyle arada olmasını sağlamalısınız ve ilmeğinizi atıp üçüncü ilmeğinizi de sarıp sıkı bir şekilde sabitlemelisiniz. İşleminize iki sefer kırmızı sarma işlemi yapıp ana ipinizi öne geçirmelisiniz ve örmeye devam edilmelidir ve daha sonra ana ipinizle lifinizi örmeye devam etmelisiniz. Ördüğünüz sıranızı iki ilmek atarak bitire bilirsiniz ve böylelikle çiçek motifi ortaya çıkmış oldu.


Yazımızı paylaşın:




Yorum yapın:



Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git