Çizgili Örgü Bayan Bluz Modelleri

Bayan kazak örgülerini çoğumuz kaba olarak nitelesek de, çok güzel çizgili örgü bayan bluz modelleri vardır. Bu örgüyü istediğiniz renklerde kombine edebilirsiniz. Siyah, beyaz, krem kahve pembe, lila çizgiler yapabilirsiniz. Şimdi çizgili örgü bayan bluz modelleri yapılışı ile ilgili detaylara geçelim.

renkli-bayan-bluz

   BLUZUN ARKA TARAFI

Bluzumuza orta kalınlıkta bir iple 4 numara şişle başlıyoruz. Kazağın zemin rengine karar verip 120 ilmekle örgümüze başlıyoruz.6 sıra lastik örüyoruz. Aynı ip rengimizden düz örgüyle kazağımıza devam ediyoruz. Çizgileri istediğiniz sıklıkta koyabilirsiniz. İster 10 sırada bir ister 5 sırada bir, isterseniz karışık sıralamayla diğer ip renginizle çizgilerinizi oluşturun. Yaklaşık 2 tam karış ördükten sonra, kol kesimlerinizi oluşturun.3–2–1 klasik kesimimizi kullanarak kol oyuntularımızı oluşturalım. Bu kazağımız kayık yaka bir kazak olacağı için, kol boyumuz omuza gelince ilmeklerimizi hepsini bir anda keselim ve arka kısmı tamamlayalım.

pembe-orgu-bayan-bluz

          BLUZUN ÖN TARAFI

Bluzun ön tarafını da aynı arka gibi örüyoruz. Aynı ölçülerle kazağın önüne başlıyoruz.6 sıra lastik ördükten sonra düz örgü örerek örgümüze devam ediyoruz.Çizgilerimizi koyduğumuz kazağımız, kol kısmına gelince kesime geçiyoruz.3-2-1 yöntemiyle kesimimizi yapıp omuz boyuna geliyoruz.Omuz boyunda da kalan ilmeklerimizi keserek,örgümüzü tamamlıyoruz.

            KOLLAR

Çizgili örgü bluz modeli yaparken, kollarda da aynı taktiği kullanabilirsiniz. Çizgileri, ipinizi değiştirerek istediğiniz yerde oluşturabilirsiniz. Kollarımıza 80 ilmekle başlıyoruz ve 6 sıra lastik örüyoruz. Daha sonra örgümüze zemin rengimizle devam ediyoruz. Buradaki püf nokta, kolların çok dar olmaması için her 4 sırada bir iki yandan kollarımızı 1’e ilmek arttırıyoruz. Koltukaltımızdan kol boyumuzu ölçüp kol kesimine geldiğimizde 3–2–1 yöntemiyle 2 tarafından kolları kesiyoruz. Omuza kadar örgümüzü örüp daha sonra örgümüzü kapatıyoruz.

orgu-desenli-bayan-bluz

            DİKİM VE YAKA

Desenli bluz yapılışı tamamlandıktan sonra sırasıyla örgümüzü dikiyoruz. Arka tarafı alıp sırayla kolları birleştiriyoruz. Daha sonra örgümüzün ön tarafını alıp kollarla birleştiriyoruz. Kayık yaka bir model yaptığımız için, yakasını fazla örmüyoruz. Sık iğne tekniğiyle sadece kenarlarından geçiyoruz ve örgümüzü tamamlıyoruz.

Bu modelde ip renklerini karıştırarak oldukça güzel modeller elde edebilirsiniz.Ördükten sonra her kıyafetinizle kullanabileceğiniz hoş bir bluz modeli. Çok güzel bayan örgü bluz modelleri resim galerimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git