Çok Beğenilen Yazma İşleri

Yazma ya da halk dilinde eşarp olarak bilinen ve genellikle kadınların saçlarını tozdan veya güneşten korumak amacı ile saçlarını örtmek için kullandıkları ipeksi bez olarak bilinmektedir.

Günümüzde sık sık kullanılmaya başlayan eşarplar yani yazmalar sade olarak kullanılmamaya başlanmıştır. Kenarlarına iğne oyları ile ya da tığlar ile yapılmış olan sık ve hoş modeller iliştirilerek eşarpları sadelikten çıkıp daha hareketli bir görünme kavuşmaktadırlar.

En beğenilen ve en çok kullanılan  eşarp modelleri

koyu-renk-yazmaya-yapilan-örnekler

Annelerimizin sık sık kullandığı ev temizliği yaparken ya da bahçede çalışırken kullanmaktadır. Kullanımı ile rahatlık sağladığı için yazma kenarlarına annelerimiz bu modelli kullanmaktadırlar. Yukarıdaki model da gri ve pembe eşarbın kenarına pembe iplik ile küçük küçük modeller ile eşarba farklılık katmıştır. Eşarpta boncuk veya koca koca çiçek motifleri kullanılmadığından bence bu model daha sade ve sık seven kişiler için birebirdir.

esarp-modelleri-2016

Yazmaları sadece annelerimiz kullanmamaktadır. Günümüzde genç kızlar aksesuar olarak kullanmaktadır. Sade kıyafetlerin üzerine fular şeklinde kullanarak kıyafeti sadelikten ve sıradanlıktan çıkartabiliriz. Fular şekilde kullanılacak olan yazmalar tarza göre değişmektedir. Gül modelleri olabilir, lale modelleri olabilir, yıldız modelleri olabilir , dağ modelleri olabilir . fular şeklinde kullanılacak olan yazmaları kenarlarına bence koca modeller kullanılmadır. Sade olan eşarplara hareketlilik kazandırabilmek için.

Yukarıdaki resimde anlattıklarıma uygun olarak yapılmış bir yazma var ve yazma çok sık görünmektedir. Yazma üzerindeki çiçeklere benzer şekilde kenarlık yapılmış böylelikle yazma hem çok sık hem de çok hareketli görünmektedir.

esarp-kenari-oyasi

Önceleri yazmaların kenarlıklarına iğne oyası ya da tığ ile kenarlıklar yapılmamaktadır. Daha çok bocuk süslemeleri kullanılmaktadır. Fakat günümüzde iğne oyası ve tığ ile yapılan modeller süslemeler daha fazla kullanılmaktadır. Ta ki bu son senelere kadar bu son iki senedir  fark etiğim kadarıyla boncuk ile yapılan kenarlıkları kullanılmaya başlanmıştır.

Yukarıdaki resimde kullanılan dağ motifleri üzerine yapılmış olan kırmızı ve yeşil boncuklar kullanılarak yapılmış olan çiçek modelleri ile beyaz ve sade olan eşarbı çok şık ve hoş bir görünüm kazandırmıştır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git