Çok Şık Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı

Bu yazımızda size çok şık örgü çocuk yeleği yapılışı hakkında bilgiler vereceğiz. Modelimiz çok basit. Örgü çocuk yeleği yapılışı ile ilgili örgüye yeni başlayanlar da rahatça örebilirler.

 

Örgü Çocuk Yeleği Yapılışı İçin Başlangıç

Yeleğimizi erkek çocuklara göre öreceğiz.4 yaş için örüyoruz. Mavi bir bebe yünü kullanıyoruz. Örgümüzü 4 numara şişlerle örüyoruz.

orgu-mavi-yelek

Örgü Çocuk Yeleği Ön Yüzey

Çok şık Mavi örgü çocuk yeleği modelimize 70 ilmek atarak başlıyoruz. Örgümüzü pirinç modellemesinde öreceğiz. İlk sırayı bir ters bir düz örerek tamamlıyoruz.2.sırada terslerin üzerine düz, düzlerin üzerine ters örüyoruz. Böylelikle ilk 2 sırada pirinç örneğimiz oluşmaya başladı.

YahlvK4F6uu4Kaug24fg

Bu şekilde ördüğümüz örgümüzü koltuk altına gelene kadar aynı şekilde örüyoruz. Koltuk altını çocuğa tutarak ölçebilirsiniz veya 1 karış 4 parmak şeklindeki ölçüyü temel alabilirsiniz.

Koltuk altına geldiğimizde 3–2–1 kesimini uyguluyoruz. Karşı yöne geçtiğimizde de aynı işlemi uyguluyoruz. Kesimimiz bittikten sonra örgümüzü bir karış daha örüp bütün ilmekleri kesiyoruz.

 

Örgü Çocuk Yeleği Ön Yüzey

Örgümüzün ön yüzeyine 36 ilmek atarak başlıyoruz. Örgümüzü 1 ters 1 düz olarak örüyoruz.2.sırada terslerin üstüne düz düzlerin üstüne ters örgü örüyoruz.6 sırada bir ise örgümüze ilik açıyoruz. Yaklaşık koltukaltına kadar aynı şekilde örgümüze devam ediyoruz. Koltuk altı kesimini 3–2–1 şeklinde yapıyoruz. Yaklaşık 4 parmak ördükten sonra yaka kesimini yapıyoruz.

mavi-cocuk-yelegi

Yaka kesimini de 3–2–1 şeklinde yapıyoruz. Örgümüzün kol oyuntuları arka kısımla eşitlendiğinde ilmekleri tamamen kapatıyoruz.

mavi-orgu-yelekler

Örgümüzün diğer tarafını da aynı şekilde yapıyoruz. Öbür tarafa ilmek açmıyoruz. Çünkü oralara düğme gelecek.

 

YAKA VE KOL KENARLARI

Mavi örgü çocuk yeleği modelimizi tamamladık. Sıra yaka ve kollardan ilmek almaya geldi. Bu işlemi örgümüzün daha profesyonel ve güzel durması için yapıyoruz. Örgümüzün yanlarını birleştiriyoruz. Sadece omuzları dikmiyoruz. İlmek alma işlemini rahat yapmak için bunu yapıyoruz. Kollarımızın her ilmeğinden ilmek çıkarıyoruz ve şişe takıyoruz.

bebek-orgu

Çıkardığımız ilmekleri 4 sıra örüyoruz. Bu kısımlarda haroşa örgü kullanabilirsiniz. Haroşa örgü, hep ters veya hep düz örülen örgüdür.

mavi-orgu-yelek

Yakamızı da aynı şekilde ilmek alarak tamamlıyoruz. Tüm dikişlerini yapıyoruz ve yeleğimiz hazır hale geliyor. Kolay gelsin…

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git