Dantelli Salon Takımı Nasıl Yapılır?

Dantel aksesuarlar her ne kadar doksanlardan kalma gibi görünse de, klasiklerin geri döndüğü bazı dönemlerde hala sıkça kullanılan ürünler arasındadır. Televizyonların, telefon ve kumandaların üzerini süsleyen dantellerden vazgeçemeyenler hala değişik modellerde işleyerek bu nadide ürünleri kullanıyorlar.

Her genç kızın çeyizinde hala mutlaka olması gerekenler listesinin başında gelen dantelli salon takımının yapılışı oldukça sabır ve emek ister. El emeği göz nuru tabirinin tam karşılığı olan dantel, el işçiliği gerektirir.

dantel-ornek

Bu yazımızda size dantel yapılışını anlatmaya çalışacağız.

İşte dantelli salon takımı yapmak için gereken malzemeler :

İstediğiniz kalınlıkta bir tığ ve ipi kullanmanız kafi gelecektir.

 

Zincir Nasıl Çekilir ?

Öncelikle öğrenmeniz gereken zincir çekmektir. Zincir saç örgüsüne benzeyen ve dantelin temelini oluşturulan en önemli detaydır. Sol elinizin işaret parmağına ip dolayın ve sağ elinizle diğer kısmını ve tığı tutun.

Tığ yardımıyla ipte bir halka oluşturarak halkanın içinden ipi çekmenizle zincir çekmiş olursunuz.

Eğer zincir çekmeyi biliyorsanız her çeşit danteli yapabilirsiniz.

Dantelli salon takımı yapılışı nasıldır?

dantel

Zincir çekmeyi öğrendikten sonra motif kitapları alarak yüzlerce örnek arasından istediğinizi seçerek başlayabilirsiniz. Salon takımı için öncelikle vitrin örtüsü ve masa örtüsü yapmanız gerekecektir. Vitrin örtüleri genellikle 12 kare parçadan oluşur ve yapımı kısa sürer. Ancak masa örtüsü yapmak oldukça zaman ve sabır gerektirecektir. Tabi eliniz hızlandıktan sonra 2-3 günde bile bitirebilirsiniz.

Masanızın şekline göre; oval, yuvarlak, kare ya da dikdörtgen şekillerde yapacağınız masa örtülerinizi yapmak için pratik bir çözümümüz var ;

  • Kısa sürede yaptığınız vitrin örtülerinizin ölçüleri kadar küçük parçalar yaparak birleştirdiğinizde istediğiniz uzunlukta masa örtüsüne sahip olabilirsiniz.
  • Orta kısım için oval yuvarlak kare ya da dikdörtgen başka bir örnek yapıp, kenarlarını vitrin örtüsü ölçüsünde yaptığınız küçük parçalarla birleştirebilirsiniz.
  • Dantel örtünüzün üzerine şeffaf masa örtüsü kestirerek, hem kirlenmesi önleyebilir hem de şık görünümünü her zaman sağlayabilirsiniz.

 

Unutmayın her emek ve sabır isteyen işin sonu iyi biter. Siz istedikten sonra yapamayacağınız hiçbir model olamaz unutmayın.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git