Deniz Kabuğu Bebek Hırkası Yapılışı

Deniz Kabuğu Örgülü Bebek Hırkası

Tatlı mı tatlı bebek hırkaları

Bebek hırkaları sadece görüntüsüyle bile kalbimizi ısıtmakta. O küçücük kolları, yakaları, düğmeleri görünce kimin içi ısınmaz ki? Bebeklerin hassas ciltlerini koruması için yumuşacık yünlerle örülen ve onları sıcacık tutan bebek hırkaları oldukça kullanışlıdır ve güzel hediyelerdir. Korunmaya büyük insanlardan daha çok ihtiyacı olan bebekler için de vazgeçilmezdir. Bebeklerinin üşüyeceğinden endişeli olan kişiler için de örgü bebek hırkaları idealdir. Çünkü bu örgü hırkalar bebekleri sıcak tutmak için yapılır ve görünüşü de birbirinden tatlı hırkalar bebeklerin üstünde daha da tatlı hale gelir. Bebekler üşümesin hasta olmasın diye giydirilen bu örgü hırkaların pek çok modeli vardır. Kapüşonlu ya da kapüşonsuz olanları olduğu gibi, spor ya da klasik olanları da mevcuttur. Sizlere çok güzel bebek hırkası yapılışı ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

bebek-hirkasi-ormek

Gerçekte mevsimi geçti ama bebek hırkalarında daha yeni başlıyor: Deniz kabuğu örgüsü

Deniz kabuğu örgüsünün yapımı oldukça kolaydır. Şallar ya da kazaklar üzerinde de kullanılabildiği gibi pek çok giysi üzerinde de kabarık bir motif oluşturur. Bakınca yan yana ve üst üste dizilmiş pek çok deniz kabuğunu andırır. Her türlü örgü bebek hırkası üzerine de yakışan bu örgü motifi istenildiği renkte istenildiği kadar tekrarlanarak farklı modellerde örgü hırkalar oluşturabilir. Siz de dilerseniz mavi renkleri kullanıp bebeğinizin örgü hırkasında deniz ya da okyanus havası yaratabilir, dilerseniz farklı renkler de kullanıp başka yaratıcı görüntüler de elde edebilirsiniz.

bebek-hirka-modelleri-1

Deniz kabuğu bebek hırkası yapılışı ;

Deniz kabuğu örgülü bebek hırkası yapmak örgü örmeye hâkim olanlar için oldukça basittir, örgü örmeye hâkim olmayanlar veya yeni başlayanlar içinse kolayca öğrenilebilir.

Bebek hırkası örmeye arka taraftan başlanır. 60 ilmek atılır ve bu ilmeklerle 1 sıra ters, 4 sıra düz ve yine 1 sıra düz örülerek lastik kısmı yapılır. Lastik kısmı istenilen uzunlukta ve şekilde yapılabilir. Buradan sonra deniz kabuğu modeline başlanılabileceği gibi, bir süre düz örülüp daha sonra deniz kabuğu motifi örülmeye başlanılabilir.

Deniz kabuğu motifi oluşturulurken dikkat edilmesi gereken deniz kabuğu örgüsüne çift sayılı ilmekle başlamaktır. Örgünün ön yüzünde ipliği arkaya alarak kenar ilmekten sonraki ilmekler ikişerli olarak sağ şiş ile birlikte alınarak örülür. Örgünün arka yüzünde ise iplikler arkadan öne çevrilir. İlk önce ilk ilmek sağ şişe alınır ve düz bir şekilde örülür. İplik tekrar arkaya çevrilir ve sol şişte kalan ikinci ilmek ters örülür. Bu anlatılanlar devam ettirildiğinde ortaya deniz kabuğu motifi çıkar.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git