Desenli Örgü Çeşitleri

DESEN DESEN ÖRGÜLER

Desen kültürel ya da geleneksel olarak toplumların üretimlerine bakıldığından onlara ait her yerde görebileceğimiz bir işaret ya da tanımlayıcı unsur olduğunu görebiliriz. Aynı durum mağara resimlerinde de geçerli, mimari eserlerde de, örgü modellerinde de… Bu nedenle farklı desenli örgü modellerini takip ediyoruz ve vazgeçmeyerek onlara yenilerini ekliyoruz; onlara bugünden kendimizden ve geçmişten anlamlar yüklüyoruz ve seviyoruz.baykus-ve-hello-kity-desenli-orgu-tablet-cantalari

Örneğin çizgili desenli modeller… Daha çok genç, dinamik bir gruba yönelik olsa da sade renk tercihi olanların kullanımına ve beğenisine de uygun. Tarihsel ve kültürel olarak bakıldığında daha çok kötü karakterlerin kostümü olarak kullanılan bir desen olsa da şimdi o anlamından bir nebze sıyrılmış, popülerlik kazanmıştır. Bir diğer örnek, zikzaklı modeller… Baklava dilimleriyle birlikte ya da bağımsız olarak kullanılan bu modeller kalın iplikle örülen kışlık kazaklarda, atkı ve bere takımlarında bazen de patik ve çoraplarda tercih edilmektedir. Sert ve kesin çizgileri ve koyu renk kombinleri nedeniyle daha çok erkek modellere kullanılmaktadır. Bir diğer örnek grubu olarak, çeşitli dörtgen şekilleri alabiliriz. Özellikle bir dönem motifi ve deseni olarak çağrışımları olan bu desen hala kullanılmakta, çeşitli desenlere çevrilebilmektedir.

bebek-orgu-penguen-ailesi-modelleri

Dizi ve filmlerin dönemsel tarihsel sahnelerinde kullanıldığını ya da geleneksel yılbaşı aile kazaklarında bu desenin sıklıkla kullanıldığını görebiliriz. Buraya kadar sıraladığımız örneklerdeki desenlerdeki örgü tekrarlı, sade ve temel şekillerden oluşmaktaydı. Şimdi inceleyeceklerimiz ise bunların çizgisini aşan, rastlantısal unsurlarında kullanıldığı modern desenler olacaktır. Bunlar her ne kadar farklı yaklaşımlara sahip olsa da geçmişteki desenleri kullanıp onları yorumlayarak ya da bozarak ulaşılan desenlerdir. Simetrik değil asimetriktir, böylece daha dinamik, renk skalasının genişlemesine daha uygundur. Desen büyüklükleri küçük de olabileceği için barındırdığı bu karışık desen çok belli olamayabilir de… Böylece tahminlerin aksine geniş yaş gruplarında tercih edilebilir.

geyik-desenli-orgu-hirka-modelleri

Çizgili, puantiyel, ya da asimetrik… Birçok desen örgülerimizde yer almak için beğenilerimize sunulmuş durumda. Zevklerimize göre içlerinden birini ya da birkaçını seçerek kendimize ve sevdiklerimize örgü örmeye başlamak mümkün. Çünkü desenler beğenilerimize hitap ettiği kadar kültürel olarak da bizi etkiliyor ve ona yönelmemizi sağlıyor.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git