Desenli Yazma Örnekleri

Yazma genellikle başörtüsü olarak kullanılan Anadolu’ya özgü pamuktan yapılan bir kadın eşyasıdır. Çok ince dokunmuş basmanın üzerine çeşitli boylarla yapılan işlemler ve motiflerden oluşan yazmalar eski kültürden kalma bir gelenektir. Anadolu’nun bazı yörelerinde hala kadınlar tarafından başörtüsü olarak kullanılırlar. Eski tarihlerde ıhlamur ağacından elde esilen kalıplarla kökboyası yardımıyla 6 renk olmak üzere imal edilirdi. Gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan baskı makinelerinde yazmalar 12 renge kadar basılabilmektedirler. Genç kızların çeyizinde de önemli yer tutan yazmaların genellikle kenarına tığ işi veya iğne oyasıyla yapılan oyalar dikilir. Oldukça şık ve renkli görünen bu yazmalar, günlük kullanımda hala kadınlar tarafından tercih edilmektedir.

iğne-oyası-modeli

Yazma motifleri yöreye göre değişiklik göstermektedir. Bazı yörelerin yazmaları çok meşhurdur. Tokat yazması, en meşhur yazmalardan bir tanesidir. Bu yöreye has motifler, tokat yazmalarının üzerine işlenmektedir. Kastamonu Cide’nin de türkülere konu olan sarı yazmaları çok meşhurdur. Hala bu bölgelerde el işi üretim yapan atölyeler olmasına rağmen, bu yazmaların çoğunda fabrikasyon uygulamalara geçilmiştir. Yazma pek çok yörede yemeni ya da tülbent isimleriyle de anılabilmektedir. Her yörenin kendine has modelleri ve yazmaları başa bağlama stilleri vardır.

Çiçekli-İğne-Oyası

Yazmalar üretimlerinde kullanılan desenlerin yanı sıra, kadınlar tarafından kenarlarına örülen oyalarla da meşhurdurlar. Yazma kenarları, çeşit çeşit renk renk yapılabilmekte ve her sene yazma kenarlarında da bir moda oluşmaktadır. Tığ ile yapılan yazma kenarları, iğne oyasıyla yapılan yazma kenarları, firketeyle yapılan yazma kenarları, zincirle yapılan yazma kenarları gibi pek çok yapılış tekniğiyle üretilen bu yazmalar yine yöreye göre farklılıklar gösterebilirler. Büyük şehirlerde genç kızların çeyizlerine konulup çoğunlukla kullanılmasalar da, Anadolu’nun pek çok bölgesinde kadınlar tarafından sıklıkla kullanılan bir başörtüsü çeşididir. Aynı zamanda evine gelir getirmek isteyen kadınlar tarafından da yazma kenarı örme işi sıklıkla yapılan bir iştir. Çiçek motiflerinin ağırlıkta olduğu bu yazma kenarları genellikle birden fazla renkle örülürler ve yazmanın renklerine uygun renklerle yapılırlar. Çeşitli çiçek, yaprak, meyve, kuş şekillerinde olanları mevcuttur. Bu örgülere boncukta ilave edilebilir. Bazı yörelerdeyse yazmaların kenarı sadece boncuklarla işlenir.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git