Dikişsiz Örgü Boyunluk Yapılışı

Bu yıl çok moda olan ve hem çok şık, hem de çok kullanışlı olan dikişsiz örgü boyunluk yapılışı hemen hemen tüm bayanların beğenisini topluyor. Hazır olarak da bulabilmek kolay olsa da elde örülen çok daha güzel durduğu gibi, daha da iyi ısıtmaktadır. Aynı zamanda istediğiniz ipten boyunluk örme şansına sahipsiniz, kendiniz ördüğünüzde! Kendinize ve çocuklarınıza örebileceğiniz gibi, sevdiklerinize de örüp, onlara hediye edebilirsiniz. Eğer dikişsiz örgü boyunluk örmek istiyorsanız ama nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, yazımızdan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Şimdi dikişsiz örgü boyunluk yapılışı için detaylara geçelim.

boyunluk-malzemeleri

Gerekli Malzemeler

5 veya 6 numara Misina şiş, orta kalınlıkta bir ip ve tığ için yeterli olacaktır. Çok kalın bir ip tercih etmeyin ki, boyunluğunuz yumuşak ve dökümlü dursun. İplerinizi ve şişlerinizi hazırladıysanız şimdi gelelim tarifine…

Dikişsiz Örgü Boyunluk Yapılışı

Misina şişe 85 tane ilmek atın ve ardından da karşısından tığ ile alın. İp sağ tarafta yani hep önde kalmalı buna dikkat edin.

boyunluk-orme

İlk sırada önce dolayın, sonra ili ilmeği bir alarak örgüye başlayın.  Döne döne yuvarlak şeklinde örmeye devam edin. Önce şiş üstündeki ilmekleri örün ve bitirin, sonra da tığ ile şişe alınan ilmekleri örmeye başlayın.  Bu sırada zorlanabilirsiniz, çünkü örgünün en zor yeri aslında bu ilk sırasıdır. Daha sonra 2 ilmek örün, 2 dolayın! Teknik bu aslında, hep bu şekilde örmeye devam edin.

boyunluk-modelleme

Dikişsiz Örgü Boyunluk Kesme İşlemi

Örgüyü boyunluk boyuna ulaşıncaya kadar yukarıdaki şekilde ördükten sonra sıra geldi kesmeye. En çok kafa karıştıran ve merak edilen yerlerden birisi de kesme işlemidir.

boyunluk-dikişi

Bu modelin püf noktası, kesme işleminin arka taraftan yapılmasıdır. Arkaya geldiğinizde, 1.2.3. arkadan örün ve 4,5. ilmeği kesin. Sonra ördüklerinizi geri alın ve başa dönüp tekrar 1.2.3.4 olarak kesme işlemini tekrarlayın ve bu şekilde kesme işlemini bitirin. Dikişsiz örgü boyunluk bu şekilde bitmiş oluyor. İyi günlerle kullanın.

pembe-dikissiz-boyunluk

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git