Dört Yapraklı Yonca Battaniye Modeli ve Yapılışı

Dört Yapraklı Yonca Battaniye Modeli ve Yapılışı

Örgü battaniyeler

Battaniyeler kışın vazgeçilmez eşyalarındandır. Soğuk günlerde altına kıvrılmak için, bebeklerin ve çocukların üstüne örtmek için ideal olan ve en sonunda bizi içimize kadar ısıtan battaniyeler, şüphesiz ki kışın en keyif verici yanlarından biridir. Durum buyken, battaniyelerin işlevi kadar dokusu, rengi, şekli, ağırlığı, yumuşaklığı ve pratikliği de vazgeçilmez battaniyelerin tercih edilişini etkiliyor. Elbette ki herkesin zevki farklı, ancak herkesin bir battaniyeden ortak olarak beklediği belli başlı özellikler var: Sıcak tutması, yumuşak olması, hafif olması… İşte bu özelliklerin hepsini gördüğümüz bir battaniye türü: Örgü battaniyeler. Bu battaniyeler kışın soğuk günlerinde hem kişileri sıcak tutar hem de yapımındaki emekle göz doldurur.

ornek-battaniye-orgysy

Dört Yapraklı Yonca Battaniye

Yoncalar manevi anlamı sebebiyle hayatımızda pek çok yerde karşımıza çıkmakta. Şans ve umut anlamına gelen dört yapraklı yoncalar örgü battaniyelerde de oldukça sık kullanılan bir motif. Yapımı göründüğünden kolay olan ancak yine de emek isteyen bir örgü türüdür. En sonunda elinize bir dört yapraklı yonca battaniyesi geçtiğinde verdiğiniz emeklere değdiğini göreceksiniz. Size hem şansı, umudu, inancı ve aşkı hatırlatırken, rengiyle gözlerinizi doyuracak ve sizi soğuk kış günlerinde sıcak tutacak. Yumuşacık örgü dokusunu da eklersek, yonca yapraklı örgü battaniyenin vazgeçemeyeceğiniz bir battaniye olacağını söyleyebiliriz.

battaniye-modelleri

Yapılışı

Dört yapraklı yonca motifi genelde tığ ile yapılır. İstenilen renklerde ipler kullanılarak, tercihe ve zevke göre rengârenk bir göz alıcı motif ya da tek renk olan sadece ama etkileyici bir motif de yapabilirsiniz.

10 zincir çekilerek dört yapraklı yonca motifine başlanır. Tığ her zincire batırılarak, tığın üzerine ip sarmadan tek seferde zincir çekilerek örülür. Oluşan halkanın zinciri tek tırabzanla örüldükten sonra 12 zincir çekilir. Çekilen zincirin ucundan dönerken tığa ip sarmadan tek seferde zincir çekilir. İkinci tırabzanda 1 zincirli tırabzan, üçüncü tırabzanda 2 zincirli tırabzan ve dördüncü tırabzanda 3 zincirli tırabzan yapılarak sıra tamamlanır.

dort-yaprakli-yonca-modeli

Halkaya kadar gelindiğinde yoncanın bir yaprağı oluşmuş olur. Dört yapraklı yoncanın tamamını oluşturmak için yapmanız gerek tek şey diğer üç yaprağı da aynı şekilde örmek.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git