Dut İpten Kenar Örgüsü Yapılışı

Dut İpten Kenar Örgüsü Yapılışı

Alışılmadık bir ip: Dut ip

Günümüzde örgü örmek eskisi kadar rağbet görmese de, her geçen gün yeni örgü teknikleri, yeni ipler, yeni motifler çıkmaya devam ediyor. Örülmesi kolay, eğlenceli ve ponponu andıran bir görüntü oluşturan dut ipler de son yıllarda ortaya çıkan ve pek çok modele dâhil edilebilen bir ip. Koza ip ya da sosis ip diye de bilinen dut ip, görünüş olarak düz bir ipe arasına boşluklar bırakılarak dizilmiş pek çok küçük top gibi parçadan oluşuyor. Bu ip ve top parçalar dut ipi oluşturuyor. Kendisinin alışılmadık görüntüsü ve örüldüğünde ortaya çıkan dinamik,  cıvıl cıvıl görüntü dut ipin özellikle gençlerin favorisi haline getirdi. Sadece örülmekle kalmayıp aynı zamanda süs olarak da kullanılabilen dut ip artık pek çok yerde bebek battaniyesi ya da atkı olarak örülmüş halde veya lif ve perde kenarlarının süsü olarak karşımıza çıkıyor.

dut-ip-ile-kazak-yapilis

Örgü kenarlarını şenlendirmek dut ip ile mümkün

Pek çok eşyanın kenarlarını tığ ya da şişle yapılan örgülerle süslemek eskiden beri kullanılır. Oldukça geniş bir süs yelpazesi olan bu kenar örgüleri, kenarı süslenilen eşyaya göre çeşitlilik göstermekte, son zamanlar da alışılmadık modeller de karşımıza çıkmaktadır. Bu alışılmadık kenar süslerinden biri de sevimli görünen ponponlar. Her şeye yakışabildiği gibi özellikle bebek battaniyelerine, liflere, atkılara, şallara ve perde uçlarına çok yakışmakta ve eğlenceli bir görüntü oluşturmaktadır. Eski ponponların tahtını sarsacak bir ponpon görüntüsü sağlayan dut ipler de son zamanlarda her türlü eşyanın kenarlarını süslüyor. Yapılışı tığ ve şiş örgülerine göre oldukça kolay olan bu kenar süsleri, hem hareketli hem de etkileyici görünüyor.

dut-ip-modeli

Dut ip ile kenar süsü yapılışı

Daha can alıcı bir ponpon görüntüsü elde etmek için şüphesiz ki en önemlisi dut iplerin, “dut” kısmına dikkat ederek kenar örgüsü yapmaktır.

dut-ipi-oya

Kenarını süsleyeceğiniz havlunun, battaniyenin, lifin, perdenin, örtülerin, dantellerin ve hatta son zamanlarda moda olduğunu düşünürsek kenarlarını süsleyebileceğiniz kazaklarınız, yelekleriniz ya da hırkalarınızın kenarına tığı batırarak örün. Dut ipin ponpon kısmına gelindiğinde yapmak istediğiniz modele göre ipi boş bırakın ve ponpon kısmının diğer tarafını da aynı oranda boş bırakıp, ördüğünüz tarafa oranlayarak örmeye devam edin. Kenarları tamamen çevreledikten sonra ipi son kenarın ucuna dikin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git