Ekose hırka yapılışı

Son zamanların modası arasında giyim tarzınıza farklı bir hava katacak ve emek isteyen tasarımlar göze çarpmaktadır. El işi yapılmış yelek, hırka, şal vb. birçok kıyafet hem el emeğini gösterir hem de sizin el emeğine verdiğiniz değeri. Çünkü gerçek şeylere değer veren insanlar gerçek olurlar. Kendiniz ya da bir yakınınız için farklı tasarımda bir hırka örmek istiyorsanız ekose hırka yapabilirsiniz. Ekose hırka yapılışı son derece kolay, normal bir hırka örmek gibi gelişen bittikten sonra bazı işlemeleri olan bir model.  İstediğiniz renklerde yapabileceğiniz gibi tek renkte yapabilirsiniz.

ekose-hirka-yesil

Ekose hırka yapılışı

Bu hırka modeline başlamadan önce kaç renk uygulayacağınıza karar vermelisiniz. eğer tek renk istemiyor iseniz ki farklı renkler kendini daha çok gösterecektir, birbirine uygun farklı renkte 5 degrade yumak ip temin edip başlamanız iyi olacaktır. Eğer kalın ip ile örecekseniz 6 numara şiş gerekebilir.  Ekose hırkaya tor örgüsü ile yani düz örgü ile başlıyoruz. Hırkanın tamamını bu şekilde örüyoruz.

ekose-hirka-mavi

Ekose hırka ilmek sayısı: arka (sırt) bölge için 85 ilmek, ön bölge için 45 ilmek ve kollar için 42 ilmek atarak hırkaya başlayabilirsiniz. Eğer siz ya da hediye edeceğiniz kişi daha yapılı ise ilmek sayılarında doğru orantılı oynama yapabilirsiniz. Kollarda 37 santimde 3-2-1 olarak ilmek kesiyorsunuz ardından 25 santimetre örüp omuzları kesiyorsunuz.  Önden kolu keserken 3-1 ve 2-1 kesiyorsunuz, ön bölge için 48 santimetre örüp yakayı 8-1-3-1-3 ve 4 aralıkta birer tane kestikten sonra 2 sıra daha örerek bitiriyorsunuz.

ekose-hirkakirmizi

Ekose hırka işleme: verilen ilmek sayılarına ya da kendi istediğiniz ebatlara göre haroşa ile hırkanızı ördükten sonra kalın iğneye istediğiniz diğer renk iplerden birini geçirerek ekose görüntüsü yapmaya başlıyoruz. Bu hırka yapılışı kolay olduğu kadar matematiksel de olabilir ya da göz kararı yapabilirsiniz. Bir sıra atlayıp bir sıradan geçirerek ekose görüntüsü vermelisiniz. Bunu ister tüm hırkaya ister belli aralıklarla şeritler halinde uygulayabilir farklı bir görüntü elde edebilirsiniz. Eğer degrade ip kullanacaksanız ki çok şık gözüküyor ipte geçen renklerden yan renk seçebilirsiniz. Kolay gelsin.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git