El Emeği Dantel Çarşaf Modelleri

Kız çeyizleri hazırlanırken mutlaka bir kaç tane çarşaf danteli yapılmaktaydı.  El emeği olması açısından ise ayrı bir yeri bulunmaktadır. Eskiden oldukça geniş dantellerle yapılan çarşaf modelleri hem çok emek istemesinden hem de kullanımı açısından  zor olduğu için önemini kaybetse de, günümüzde farklı teknik ve renklerde de yapılarak kız çeyizlerinde hala yerini almaktadır.

Özellikle beyaz renkten yapılan bir takım mutlaka kız çeyizinde yerini almaktaydı. Bu hem evliliğin ilk günlerinde kullanılması açısından hem de sünnet yatağını da kullanılması açısından hesaplatılarak yapılmaktaydı. Hala bu sebeple yapımına devam edilse de günümüzde daha ağır ve gösterişli oyalar yerine daha zarif ve ince danteller yapılarak kullanılmaya devam etmektedir. Ayrıca çarşafları tamamlayan nevresimler yastıklarda aynı dantel ile süslenip tan takım olarak hazırlanmakta.

Artık kumaş ve renk olarak birçok seçene sahip olan çarşaflar dantellerin yanı sıra farklı modellerde yapılmaya devam edilmektedir.

Yapılan çarşaf kenarı dantellerine piko çekilerek ayrı bir desen ve görsellikte katılmaktadır. Bunun yanı sıra dantelin altına farklı renkte kumaşlarla dantel daha görünür hale getirilerek konbinlenmekte ve tam takım olarak yapılıp, günümüzde hazır satılan nevresim takımlarına taş çıkartmaktadır.

Pike takımlarında da bu uygulama yapılarak günlük kullanım için harika bir çarşaf ve pike kombinlenmekte huzurlu bir uyku için yatak odalarını süslemektedir.

Genellikle dantel örnekleri düz olmasından ziyade sutaşı denen ve hafif kıvrımlı modellerden oluşmaktadır.  Çarşafların etek uçlarına yapılmasının yanı sıra eteklerin bir karış üstüne de yapılarak değişik bir hava katılmaktadır. Dantel örnekleri ise oldukça çeşitlilik göstermektedir. En güzel dantel çarşaf modelleri karşınızda;

Çarşaf danteli modelleri


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git