El İşi Kırlent Yapmak İsteyenlere

Anneanne veya babaanneleri ile büyüyenler var ise, etrafta el işi eşyalar görmeye çok alışkındırlar. Dantel masa örtüleri, dantel yatak örtüleri, el işi kırlentler, vs. çokça yapılırdı eskiden. Eskiden bir evin süsü idi bu el işleri. Şimdi ise üşendiğimizden mi yoksa hayat yoğunluğundan mıdır bilinmez ne yapmak ne de kullanmak için uğraşır olduk. Yine de bu güzel sanatın yok olmaması için, siz meraklılarına Örgü yastık yapılışı hakkında yol gösterelim.

pembe-mavi-yastik

  • Öncelik ile nasıl bir yastık modeli üzerinde çalışmak istediğinizi belirleyin. Böylelik ile renk seçimi, tığ seçimi, vb konularda daha net karar verebilirsiniz. Aradığınız motifler, artık erişim ev hanımları için bile  çok kolay olduğundan, internet üzerinden bulunabilir. Örneğin, aşağıdaki gibi bir model seçebilirsiniz.
  • Yastığın, kılıf kısmını hazırlamak nispeten kolay olacağı için onu en sona bırakabiliriz. Katmerli çiçek motifli yastık çıkaracağımız için, katmerli çiçek yapımına öncelik ile başlayalım.

 meyve-desenli-yastik

  • Katmerli dense de yapılışı o kadar zor değil. Pratik olarak, boyutu ne olursa olsun seçtiğiniz tığ ile 7 tane zincir çekip halka oluşturun. Daha sonra oluşturulan bu halkanın içini sık dolduracak kadar trabzan yapın. Bu takriben 20-23 trabzana denk geliyor.
  • Şimdi ise geldik, katmeri oluşturacak kısmına. Aslında, nasıl yapılacağı hayal edilemeyen bir örnekmiş gibi dursa da hemen ilk yapraktan motifin çıktığını gözleyeceksiniz. Yapmanız gereken yine zincir çekmektir. Verdiğimiz sayılara paralel uygulama yapıyorsanız, 5 zincir çekmeniz gerekiyor.
  • Çektiğiniz zinciri, bir kaç trabzan atlayarak sık iğne yaparak zincire sabitleyin. Bu işlem bir köprü oluşmasını sağlayacaktır. İşte katmeriniz oluşmaya başlıyor.
  • Sonra yeniden trabzan yapmaya başlıyorsunuz. Bu sefer trabzan sayısı 8 adet olacaktır. Ardından yine sık iğne yaparak tutturun.
  • Daire şeklinde yaprak yapımını tamamladıktan sonra yine sık iğne işlemini uygulayarak yapraklarımızı sabitliyoruz. İşlemi tamamladıktan sonra ipliği koparabilirsiniz.
  • Dilerseniz, farklı renk ipliğinizi alarak sık iğne ve trabzan denklemini devam ettirip, çiçeğinize farklı bir renk katabilirsiniz.
  • Bundan sonraki safha ise örgü yastık yapılışı safhasıdır. Düz bir renk iplik ile uzun bir zincir çekip, trabzan ile içini doldurarak yastığınızın kılıfını da bitirmiş olacaksınız. Elinize sağlık şimdiden.

Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git