En Çok Konuşulan Örgü İşleri

Bu sene en çok konuşulan örgü işleri arasında rengarenk desenleri ve sıcacık dokusuyla pançolar ve bolerolar gelmektedir. İster kış günlerinde soğuktan korunmak için, isterseniz daha ince örülmüş olan boleroyu serin bahar akşamlarında kullanabilirsiniz. Ya da sevdiklerinize ördüğünüz panço veya boleroları hediye edebilirsiniz.

 

lcwaikiki-orgu-panco-modelleri

Panço örneği ve yapılışı:

Dilediğiniz renklerde ip kullanabilir ya da renkli ebruli iplerden rengarenk panço yapabilirsiniz. Bu örneğimizde gerekli olan 350–500 gr. istenilen bir ip ve 8 numara şiş.

Pançoya 54 ilmek alarak başlayın. 2 ilmek haroşa, 12 ilmek düz, 40 ilmek haroşa örülür. Her 4 sırada bir 12 düz örgünün ilk 5 ilmeğini 3×3 saç örgüsü örün. 5 sıra sonra diğer 6 ilmeği 3×3 saç örgüsü örerek devam edin. Bu şekilde 220 cm. ördükten sonra ilmekleri kapatın. Saç örgüsü olan kenarı ortadan ikiye katlayın. Orta kısmından 35 cm. açıklık bırakarak kalan 75 cm. diğer kenarı dikin. Uç kısımlarına püskül geçirip pançoyu tamamlayın.

salas-panco

Bolero örneği ve yapılışı:

İki kolay bolero örneği vereceğimiz bu yazımızda birini günlük giysilerinizin üzerinde diğerini de gece ya da özel günlerinizde giysilerinizin üzerinde tercih edebilirsiniz.

6 numara şiş ile dilediğiniz düz renk bir iplikle örgüye 70 ilmekle başlayın. 4 sıra haroşa örün. 4 sıra sonunda bir kenarı 4 ilmek haroşa diğer ilmek düz olacak şekilde 28 sıra örün. 28 sıra sonra tüm ilmekleri düz örerek devam edin. 58 cm. bu şekilde örüldükten sonra tekrar 4 ilmeği haroşa diğer ilmekleri düz olacak şekilde örgüye 28 sıra devam edin. Son 4 sırayı haroşa örüp ilmekleri kapatın.

 

6 numara şiş, aynı renkte simli ip ve simli tiftik ip. Simli tiftik ip ile 90 ilmek örgüye başlanır. 14 cm. haroşa örün. Üzerine simli ip ile 80 cm. haroşa örmeye devam edin. Simli tiftik ipe geçerek 14 cm. daha örüp ilmekleri kapatın. Ortadan ikiye katlayıp 2 kenarda 26 cm. yeri dikin ortadan 40 cm. yere 12 cm. yaka örüp boleroyu tamamlayın.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git