En Güzel Mekik Oyası Örnekleri

El becerisi isteyen birçok teknikten bir olan mekik oyası oldukça maharet, ince işçiliği ile emek isteyen bir çalışmadır. En güzel oyaların yapıldığı mekik oyasında lale figürü, geometrik figürler kullanılsa da en çok çiçek motifi kullanılmaktadır. Renklerin uyumu ile yapılan birçok çalışma olup çoğunlukla yazma, tülbent ve havlu kenarlarını süslemektedir.

Bilen için oldukça kolay bir çalışma olan mekik oyası bilmeyen için ise oldukça zordur. Mekik oyasının yapılışında belli bir hız gerektiği kesinlikle yavaş yapılamadığı da işi bilenler tarafından söylenmektedir.

Tülbent ve havlu kenarları dışında salon takımları ve oda takımları da yapılmakta olup, bayanların boyunlarını süsleyen kolyeler bile hazırlanmaktadır.

Her evde bulunması gereken tülbentlerin dışında namaz başörtüleri de bizlerde ayrı bir yeri vardır. Özel günlerde ve mevlütler de kadınların başlarını örterken yapılan mekik oyası çalışması ile oldukça gösterişli bir hal almaktadır.

Yine bayanların kullandığı şal kenarlarına yapılarak ta ayrı bir uygulama alını bulunan mekik oyaları zarif görünüşleri ile birçok bayan tarafından tercih edilmektedir.

Mekik oyalarında kullanılan renkler genelde motife göre tercih edilmektedir. İki renkten yapılabildiği gibi üç dört renkte kullanılarak yapılabilmektedir.

Yapılan havlu veya tülbentte desen varsa renkler ve model genelde bu desenlere göre belirlenmektedir.

Mekik oyalarında iki renk ile yapılacaksa uygulama çift mekik oyası adını almaktadır. İpek veya naylon ip bir mekik ile ele dolanarak yapılan bu uygulamayı bilmeyenlerin iğne oyasından ayırt etmeleri de oldukça zordur.

En güzel mekik oyalarını sizler için bir araya topladık.

Mekik Oyası Örnekleri


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git