En Güzel Ve Renkli İğne Oyası Modelleri

Birçok ev hanımın yapmaktan oldukça keyif aldığı iğne oyaları tülbent ve yazmaların yanı sıra namaz eşarplarını da sülemektedir. Ayrı bir güzelliği olan iğne oyaları rengarenk çiçek motiflerinden oluştuğu gibi düz renklerle de yapılmaktadır. Genelde düz renk tülbentlere işlenmesinin yanı sıra rengarenk yazmalara da yapılarak hem kadınların başlarını hem de boyunlarını süslemektedir. Renkli iğne oyası günümüzde havlu kenarlarına karyola takımlarına,  vitrin takımlarına,  sehpa örtülerine hatta birçok örtüye kenar süsü olarak ta yapılmakta olup çocukların tülbent ve mendillerine de kullanılmıştır.

İpek iplik ve naylon ipliklerle yapılan iğne oyası birçok kızın çeyizini de süslemektedir.  Her geçen gün daha çeşitli desen ve modellerde yapılan iğne oyası kullanım alanı fazla olduğu için oldukça özel bir yeri vardır kadınlar arasında.

Kolye broş ve flarlarda da kullanılan iğne oyası birçok kadının süsü olup özel aksesuarı arasında yerini almaktadır.  Yapılışı açısından çok zor olmamakla birlikte ip mesafesini ve düğüm yapılışına dikkat edilmesi gereken bir tekniktir.

Birçok bayan evlerini en iyi şekilde dekore etmek isterler ve bunun içinde el emekleri ile birçok mobilyayı süslerler. İğne oyasından yapılan vitrin takımı ve sehpa takımları evlere ayrı bir hava katmaktadır. Değişik modellerde ve sekiller de yapılan iğne oyası vitrin takımları düzgün duruşları ile de ayrı bir güzellik katar.

Ülkemizde birçok bölge ve şehirde yapılış ve kullanışları açısından isimlendirilen iğne oyalarıda bulunmaktadır.  bunların başında Muğla iğne oyaları olup genelde Muğla iğne oyaları tülbent ve yazma kenarlarında kullanılmakta olup,  kendilerine özgü tasarımları ile göz doldurmaktadır.

Rizeli kadınların yaptığı iğne oyaları genelde havlu kenarlarını süslemekte olup modellerin hepsi canlı renklerden oluşmaktadır.

Balıkesir Gönen yöresine ait iğne oyaları da genelde yazma, tülbent ve namaz başörtülerinin kenarlarını süslemektedir. En güzel iğne oyası modelleri sizlerle;

Renkli iğne oyası örnekleri


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git