Erkek Bebek Hırka Yapımı

Bebekler yetişkin bireye oranla çabuk üşürler, çabuk terlerler. Yaz sıcaklarında bile özellikle akşam saatlerinde yanınıza yün almadan çıkamazsınız, çünkü vücut savunma sistemleri yeterince gelişmediği için soğuk ve sıcağa karşı aşırı hassastırlar. Bebek hırkası ve erkek bebek hırkası modelleriyle, hassas bebekleriniz üşümesin, bebeğinizi sıcacık örgülerinizle ısıtın. Bebek hırka modelleri, erkek bebek hırka yapılışı, örgü sevenlere açıklamalı olarak anlatılmaktadır.

tMxO5lQimTOro8Yphu0Z

Yapılışı için malzemeler: 3 adet 100gm bebek yünü ve 4 numara örgü şişleri.

Hırka yapılışı için Arka: Hırkayı örmek için arka taraftan başlanır. 60 ilmek atın. 1 sıra ters, 4 sıra düz örerek, lastiği örün ve en son yine 1 sıra ters örerek, üzerine düz örgüyle 1 karış 4 parmak uzunluğunda örün. Kol kesimine geldiğinizde, sırasıyla her iki yandan da  3+2+1 olarak kesin. Kol kesme işlemi bittikten sonra 12 sıra haraşo örerek  arkayı bitirmiş oluyorsunuz.

beyaz-hirka

 

Erkek bebek hırkası kollarını yapmak için: Örgü şişlerinize 25 ilmek atarak, yine bir sıra ters, 4 sıra düz ve 1 sıra ters örerek, lastik kısmını tamamlıyorsunuz. 4 sıra boyunca düz örüyorsunuz, 4 sırayı örerken bir taraftan da yanlardan her sırada birer ilmek arttırarak, toplam ilmek sayısını 10 arttırıyoruz, 35 oluyor. Kol kesintisi için yine 3+2+1 şeklinde keserek örgüyün kollarını tamamlamış oluyorsunuz. Erkek bebek hırka yapılışı  kolaydır, fakat emek ister.

mavi-hirka

Bebek hırkası yapılışında önler için:  Önler 35 ilmekten başlanıyor. 1 sıra ters, 4 sıra düz, 1 sıra ters örerek, lastiği tamamlayın. Üzerine 4 sıra düz örün ve ilik açmaya başlayın. Bunun için 3 ilmeği örün ve tekrar 3 ilmek kesme işlemi yapın. (3 ilmek kesme işlemini örgünün tersindeyken yapın) Bu şekilde 5 tane ilik açın. Kol evlerine geldiğinizde, yine 3+2+1 şeklinde kesme işlemini bitirin. 2 sıra daha ördükten sonra haraşo örgüsüne geçin. Yaka oyuntusu için 5+4+3+2+1 şeklinde keserek, haraşoların 12. Sırasında örgüyü bitiriyorsunuz. Erkek bebek hırka yapılışı için en zor kısım olan ön taraf bitmiştir.

Erkek bebek hırkası kapşonu için:  Bebek hırkası modelde görüldüğü gibi bütün ördüğünüz parçaları dikin. Sonra hırkanın yakasından, 108 ilmek çıkarın. Bu 108 ilmeği 1 karış kadar düz örün. 1 karış ördükten sonra baştan 36 ilmek kesin, 36 ilmek örün, sondaki 36 ilmeğide kesin. Ortada kalan 36 ilmeği 36 sıra örün, ve erkek bebek hırkası yapılışı bitmiştir. Uzun parçayı kısa parçayla birleştirip dikin, kapşonu hazır. Düğme deliklerinin karşılığına da düğmelerini dikin. Miniğinizin sevimli hırkası hazır artık giydirebilirsiniz.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git