Fıstıklı Örgü Yelek Yapılışı

Kışın kapımızı çaldığı, soğukların etkisini hissettirdiği dönemler, örgü ve tığ işi severlerin yeni model arayışları başlıyor. Kışın soğuk günlerinde içinizi ısıtacak, el emeği ve tarzınıza uygun modellerde kendinize veya sevdiklerinize yepyeni tasarımlar üretmek istiyorsanız şimdiden dilediğiniz rengi belirlemeye başlayın. Çünkü modeliniz hazır! Daha önce duymadıysanız veya nasıl yapıldığı hakkında bilgi almak istiyorsanız fıstıklı örgü ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

orgu-yapilisi

Fıstıklı Örgü ile Neler Yapılabilir?

Örgü modelleri tasarımınıza hareket katar ve şıklığını ortaya çıkarır. En gözde örneklerden biri olan bu modeli ile ise; aklınıza gelebilecek her tasarımı yaratabilirsiniz. Dilerseniz, bebeğinize bir patik, sevdiğinize bir kazak, kendinize bir şal, atkı, kış aylarında üzerinize alabileceğiniz bir fıstıklı örgü yelek ve aklınıza gelebilecek her çeşit kıyafeti üretebilirsiniz. Bu örgü örneğinin nasıl yapıldığını öğrenmek için sizin için hazırlanan yapılış tarifine göz atabilirsiniz.

orgu-ornegi

Fıstıklı Örgü Örneği ile Yelek Yapılışı

Fıstıklı örgü örneğine bir yelek yapılışı ile başlayabilirsiniz. İster bu soğuk kış havalarında istediğiniz zaman üzerine akıp soğuktan korunabileceğiniz bir yelek modeline başlayın isterseniz örneğe alışmak için küçük bir bebek yeleği modeline başlamayı tercih edin. Bitirdiğinizde herkes bu örneği sizden isteyecek!

Tamamen tercihinize göre bu örneği tığ ya da şiş ile yapabilirsiniz.

Tığ ile Fıstıklı Yelek Modeli

3 adet zincir çekerek başlayabilirsiniz. Tığınızın üzerine ipliği bir kez alın ve zincirinize batırın. Sonrasında tığınızda bulunan ipi iki seferde çıkarıyorsunuz. Tekrar tığınızın üzerine bir ip alıp, zincir üzerine tekrar batırıyorsunuz. Her defasında tek zincirlerin üzerine batırıyorsunuz. Ve tekrar 2 seferde ipi tığdan çıkarma işlemi yapıyorsunuz. İlk seferden sonra hep bir yandaki zincire batırıyorsunuz. Bu işlemi 5 sefer yapmanız idealdir. Sonrasında ipi tığdan çıkararak ilk yaptığımız işlemin ucuna tığı batırarak, az önce çıkardığınız ipi üzerine ekliyorsunuz ve bir kerede içinden çekiyorsunuz. Sıkılaştırmak için üzerine bir ip daha çekebilirsiniz. Sonrasında arada bir tane zincir çekerek tırabzanları yapmaya devam ediyorsunuz. Aralarda çektiğiniz zincirler ise; dönüşlerde içlerine fıstık yapmanız için oluşturuluyor. Aynı örneği sürekli tekrar ediyorsunuz. Ne kadar yapacağınız ise; yeleğinizin boyu ve enine göre değişiklik gösteriyor. Ölçüsü ne kadar olacaksa işlemi o kadar tekrar ediyorsunuz.

Şiş ile Fıstıklı Yelek Modeli

Fıstıklı örneği eğer şiş ile daha rahat örebileceğinize inanıyorsanız; bu yapılış şeklini tercih edebilirsiniz. 5 ilmek kadar düz örüyorsunuz. 6. ilmeği diğer şişinizde bekletiyor ve bir ilmek örüyorsunuz. İpi şişten çıkarmadan ipin yönünü değiştirerek öne geçiriyorsunuz ve aynı işlemi burada da uyguluyorsunuz. Aynı işlemi tekrar ederken aynı ilmekten bir ilmek daha çıkarıyorsunuz. Bunu 3 kez yaptığınızda oluşan bu 3 ilmeği 4 sıra örüyorsunuz. Fakat sadece oluşturduğunuz bu 3 ilmeği örüyorsunuz. 4. sırada 3 ilmeği de beraber alıyorsunuz. Ve böylece ilk fıstığı oluşturmuş oluyorsunuz. Ve tekrar aynı sırada örmeğe devam ederken 5 ilmek düz örüyorsunuz, 6. ilmekte tekrar aynı işlemi uyguluyorsunuz. Burada da boy ve en ihtiyacınız olan yelek ebatına göre değişiklik göstererek sizin tercihinize bırakılıyor. Yapılışı kolay fakat görselliği harika olan bu modeli hemen siz de deneyin, kış gardırobunuz el emeği kıyafetlerle dolsun.

nasil-yapilir

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git