Geleneksel Örgüler

Türk kadınları olarak bizler birçok konuda oldukça yetenekliyiz. Geleneksel örgüler konusunda anneden kıza aktarılarak çoğalan örgü çeşitliliği ve bu örgülere yenilikler katmak da bu yeteneklerimiz arasında. Bu anlamda internet de kadınların imdadına yetişiyor. İnternette binlerce örgü bebek yelek modelleri, şapka modelleri veya havlu kenarı örnekleri bulmak mümkün. Özellikle örgü şapka modelleri de internette sık aranan örgü örneklerindendir. Şapkalar istenirse kış için bere, kasket şeklinde istenirse bahar için tığ işi olarak makrome ipinden yapılabiliyor. Örgü şapkalar hem simli ipten hem yün ipten hem de motifli olarak yapılabilen örgü çeşitlerindendir.

Bebek yelek modelleri de örgü ören kadınların vazgeçilmezlerindendir. Diğer yandan bizler hala daha geleneklerini sürdüren bir toplum olduğumuz için özellikle torunumuz veya yeğenimiz vs. olduğunda o bebek için yelek ve takım örüp hediye ediyoruz. Tığ işi, şişle örülen, motifli, Tunus işi, resimli gibi birçok bebek yelekleri vardır. Örgü bebek yelekleri oldukça sevimli görünmektedir.

Havlu kenarı da çeyizlerin olmazsa olmazıdır. Havlu kenarları mutlaka tığ ile örülür. İğne oyası, halkalı, kurdeleli gibi havlu kenarları için birçok model vardır.

Geleneksel Örgüler Galerisi


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git