Hanımlara Özel Havlu Kenarı Örnekleri

Havlu kenarı süsleme, Anadolu’nun vazgeçilmez el sanatları örneklerinden biridir. Yıllar boyu kuşaktan kuşağa aktarılan havlu süsleme, teknolojinin ilerlemesi ile yepyeni bir boyut kazanmıştır. Hanımlara özel havlu kenarı örnekleri çeşitlenmiş, daha kolay ulaşılır olmuş, hatta bazıları için geçim kaynağı olmaya başlamıştır.

igne-oyasi-havlu-kenari-ornekleri

Hanımlarımız, birbirinden güzel örnekleri hayal dünyaları vasıtasıyla harmanlayıp, daha yeni örnekler meydana getirmişlerdir. Kimi zaman kıskançlık konusu olan bu örneklere ulaşmak çok zor olmuş, kimi zaman imrenilerek bakılmış, kimi zamanda tek kalsın diye model, akranlarla paylaşılmamıştır. Oysa günümüzde çeşit çeşit örneklere internet üzerinden ulaşmakta kolaylaştı, bu güzel modelleri paylaşmakta kolaylaştı. Genç kızlarımız daha yeni modellerle çeyizlerini süsler oldular.

mor-beyaz-cicekli-havlu-kenari-ornekleri

Hanımlara özel havlu kenarı örnekleri, sadece çeyizleri süslemekle kalmadı. Birbirinden değerli havlu süslemeleri, kardeşlere, akrabalara, eşe, dosta hediye edildi, en mutlu günlerin anısına. Kimi zaman komşu oturmalarında, bir bardak çay eşliğinde yapılan sohbetlerde dostluğu pekiştirdi; kimi zaman can sıkıntısına iyi gelsin diye ellerde örülen bu süsler doğal terapi oldu. Çeşit çeşit motiflerle yapılan bu süsleme sanatımız, dantel yapmayı bilen tüm hanımlarca kolayca yapıldı. Nişan takıldığında iç içe geçmiş halkalar damat bohçasının vazgeçilmez modası oldu yeri geldiğinde. Genç kızlarımızın tatillerini değerlendirdiği bir uğraş, hanımlarımızın övünç kaynağı oldu. Kadınlarımız,  motiflerle süslenerek hazırladıkları bu havluları eşleri, çocukları kullanırken, gözleri ışıl ışıl oldu.

uzum-desenli-havlu-kenari-modeli

Birbirinden güzel modeller, banyo havlusu, el havlusu, yüz havlusu, mutfak havlusu gibi çeşit çeşit havlunun kenarına, kimi zaman iğneyle, kim zaman tığla, kimi zaman şişle işlendiler. Bazen mekikle, bazen plastik halkalara tığlarla işlenerek motif yapıldı. Simli iplerle, renk renk motiflerle süslendiler. Kimi zaman bir üzüm halini aldı motifler, kimi zaman kelebek olup uçtular. Zaman zaman çiçek olup kelebeklerini bekledi birbirinden değerli motifler. Çeşitli anlam ve duygu yükledi motiflere, ören eller. Örgü işlerinde, en kolay yapıma sahip olan bu süsleme sanatı uzun yıllar daha sürdürülmesi gereken bir değer olarak yaşatılmalı ve Hanımlara özel havlu kenarı örnekleri çeşitlenerek hayatta kalmalıdır.


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git