Haroşa Çocuk Kazak Yapılışı

Örgü çocuk kazakları modelleri arasında haroşa örgü modeli çok tercih edilen bir modeldir. Puf puf duran bir erkek haroşa çocuk kazağı anlatımı yapalım istedik.

siyah-kazak

Haroşa Çocuk Kazak Yapılışı :

ÖN YÜZEY

Kazağımızı 1O yaş erkek çocuk için yapacağız. Örgünüze orta kalın bir iple 5 numara bir şişle başlayon. Şişinize 80 ilmek atıyorsunuz.5 sıra lastik örgü örüyoruz. Lastik örgüyü, ister bir düz bir ters diye, isterseniz 2 düz 2 ters şeklinde yapın. Daha sonra haroşa örgünüze geçin. Haroşa örgü demek; bütün ilmekler ters veya bütün ilmekler düz örülecek demek. Eğer ters örgü kolayınıza geliyorsa ters, düz örgü kolayınıza geliyorsa düz örgü örün. Biz ters örgüyle anlatalım. Örgünün ön yüzünü 80 ilmek ters örüyoruz. Arka yüzüne geçince yine 80 ilmek ters örüyoruz. Bu şekilde yaklaşık 40 cm örüyoruz ve örgümüzün kol kesimine geliyoruz. Siz yine de kol oyuntusunu açmadan çocuğunuzun üzerinde kazağın boyunu ölçün. Kollarımızı klasik teknik olarak kullanılan 3–2–1 yöntemiyle kesiyoruz. Sonra hiç kesim yapmadan 10 sıra örüyoruz.11.sırada örgümüzün tam ortasını bulup yaka açıyoruz. Yani hem yaka oyuğunu yapıyoruz ve bir taraftan da kol oyuntularımızı örüyoruz. Yakamızın oyuntusunu yaparken kol gibi 3–2–1 tekniğinden faydalanıyoruz. Daha sonra yakamızı ve kol oyuntularımızı, sağ ve sol tarafı sırasıyla bitirip ön yüzeyi tamamlıyoruz.

orgu-kazak

ARKA YÜZEY

Haroşa örgümüzün arka yüzünü de tamamen ön yüzü gibi örüyoruz. Sadece bu bölümde yaka oyuntusu yerinde ense oyuntusu yapıyoruz. Yani omuzların bitmesine 5 6 sıra kala, örgümüzün ortasından 15 20 ilmek kadarını kesiyoruz. Sonra sırayla sağ ve sol omuzları kesip haroşa kazak modelimizin arka tarafını da bitiriyoruz.

harosa-kazak

KOLLAR

Kollarımızı 50 ilmekle başlıyoruz. İsterseniz 2 ayrı iple aynı şiş üzerinde 2 kolu birden örebilirsiniz. Kol oyuntumuza kadar gelince kollarımızı 2 tarafından 3–2–1 yöntemiyle kesiyoruz. Omuz boyuna ulaşınca da kesimimizi yapıp kollarımızı bitiriyoruz.

YAKA

Kazağımızın dikimlerini yapıyoruz. Yakamızı ilmek alma yöntemiyle yapıyoruz. İstediğiniz boyda yaka örüp kesiyorsunuz ve böylelikleharoş kazak yapılışı bitiyor.

 

 

 

 

 


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git