Her Yaşa Uygun Örgü Modelleri

HERKESE, HER KESEYE ÖRGÜ

Örgü her zaman olduğu gibi şimdilerde de bir hayli revaçta. Ayrıca, ister kendiniz için, ister sevdiklerinize hediye etmek için, içinde kendi emeğinizin olduğu örülerek üretilmiş bir giysiden daha güzel hediye de pek az bulunur… Anlamı ve güzelliği herkes için hemen hemen aynı şeyi ifade etse de, çeşitliliği konusunda aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hem farklı yaş grupları, hem farklı cinsiyet grupları, hem de farklı zevkleri olanlar için pek çok model, renk ve tasarımlar mevcut. Üstelik bu tasarımları ve modelleri birleştirerek ya da kombin ederek kendi özgün modelinizi de oluşturabilirsiniz.

genc-orgu-modelleri

Farklı yaş grupları için çeşitlendirilen modelleri inceleyecek olursak, önceliği yeni doğan bebeklere ve onlara hazırlık aşamasında yapılanlara verebiliriz. Bu yaş grubunda en çok yelek, hırka, patik, şapka modelleri yapılmakla birlikte ortak nokta olarak açık renk ve dikişsiz modeller tercih ediliyor.
orgu-hirka-modelleri

2-4 yaş çocuklarda tığ işi modellerle yapılan elbise, pantolon, mont da örgü modellerine dâhil olurken, okula başlayan çocuklarda(6-13 yaş) daha kalın iplerden örülmüş, okul formalarına uygun koyu ve sade renklerde örgü modelleri yapılmaya başlanmaktadır.

orgu-sapka-modelleri

Genç kız ve erkeklerde ise kendilerine özgü motif ve renkleri dönemsel olarak yansıttıkları modeller benimsenmektedir.  Ayrıca kendi örgü modellerini kendileri yapabildikleri için, farklı ip, kumaş, doku örnekleriyle birleştirerek kendi stillerini de yaratabilmektedirler. Sadece giysi olarak değil, aksesuar ve takı olarak da birçok yeni üretim bu yaş grubunun tercihi olmaktadır.

orgu-patik-modelleri

Genç-orta yaş grubunun tercihi modaya göre şekillenen yazlık merserize ipten kapri kol modeller, kışın ise kalın iplerden hırka, yelek, şapka ve bere olmaktadır. Orta üstü yaş grubuyla beraber şal tasarımları ve örgü giysilerin kullanımı artmaktadır.

orgu-yelek-modelleri

Sonuç itibariyle yaş gruplarından hangisine dahil olursak olalım, hepimizin zevkine uygun renk ve modeller mevcut. Örme araçları da her yerde bulabileceğimiz, ekonomik ipler ve tığlar ya da şişlerden oluşuyor. Tabii ki renk ve çeşit sayısı sınırsız… Bize sadece aralarından seçmek, ya da kendimize uygun olanı yeni baştan yaratmak kalıyor. Üstelik hangi mevsim olursa olsun…


Yazımızı paylaşın:
Yorum yapın:Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git